перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Dotacja dla Szpitala Uniwersyteckiego w ramach programu POL-VENT

Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU), jako jeden z 12 w Polsce, wygrał konkurs na realizację nowego programu polityki zdrowotnej POL-VENT. Ok. 370 000 zł przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia przeznaczono na unowocześnienie Oddziału Klinicznego Pulmonologii SU - modernizację sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (NWM) oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny do monitorowania pacjentów.

Jednym z priorytetowych zadań zdrowotnych w światowej medycynie jest zmniejszenie umieralności z powodu chorób prowadzących do rozwoju niewydolności oddychania. Dane epidemiologiczne z wielu ostatnich lat pokazują systematyczny wzrost liczby zgonów spowodowanych niewydolnością oddychania, za co w szczególności odpowiada przewlekła obtuacyjna choroba płuc - POChP, pozostająca trzecią przyczyna zgonów w świecie. Najskuteczniejszym narzędziem terapeutycznym leczenia niewydolności oddychania w przebiegu zaostrzenia POChP jest nieinwazyjna wentylacja mechaniczna. Dostępność tej metody leczenia w Polsce jest wciąż znacznie ograniczona i istotnie jest mniejsza od jej stosowania w krajach Europy Zachodniej.

W Polsce nadal duża liczba chorych z niewydolnością oddechową leczonych jest metodą wentylacji inwazyjnej, co nie tylko związane jest z ryzykiem większej liczby powikłań, ale także nierzadko wymaga zastosowania założenia przewlekłej tracheostomii. Stosowanie NWM pozwala często uniknąć konieczności intubacji i tracheostomii. Wykorzystanie wentylacji nieinwazyjnej jest ponadto doskonałym narzędziem leczenia pacjentów z innymi schorzeniami, na przykład układu nerwowo-mięśniowego, prowadzącymi do deformacji klatki piersiowej, z porażeniem przepony, z ciężkimi postaciami bezdechu sennego czy hipowentylacji otyłych.

Dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia Oddział Kliniczny Pulmonologii SU został wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną: m.in. 5 nowych respiratorów do NWM, łóżka bariatryczne, analizator parametrów krytycznych, pompy infuzyjne, kardiomonitory, nebulizatory, ssaki i inne niezbędne akcesoria pozwalające nowocześnie i skutecznie leczyć z zastosowaniem technik NWM. Pacjenci po wypisie będą mieli dodatkowo zapewnioną wielotygodniową domową rehabilitację medyczną, którą w ramach programu POL-VENT zapewnią rehabilitanci szpitala.

рекомендовано
Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki