перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Collegium Iuridicum: Jubileusz profesora Jana Ostrowskiego

Collegium Iuridicum: Jubileusz profesora Jana Ostrowskiego

"Velis qoud possis" to tytuł księgi pamiątkowej dedykowanej prof. Janowi Ostrowskiemu, wieloletniemu pracownikowi naukowemu Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IHS UJ). Monografię, w dowód uznania za całokształt twórczości, wręczyli Jubilatowi współpracownicy, uczniowie i przyjaciele. Uroczystość odbyła się w piątkowy wieczór w sali im. Karola i Karoliny Lanckorońskich w Collegium Iuridicum.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz podziękowania za dokonania złożył prof. Janowi Ostrowskiemu rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

"Uniwersytet Jagielloński to także Alma Mater Pana Profesora, z którą związał Pan swe zawodowe losy. Jednocześnie, jako zwierzchnik jednej z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce - Państwowych Zbiorów Sztuki i Zamku Królewskiego na Wawelu, wyposażony w niezwykłą pasję badacza, znakomicie łączy Pan Profesor swoje liczne obowiązki. Niespotykana energia, wszechstronna wiedza i efektywność poczynań zawodowych powoduje, że nie tylko w uroczystym jak dzisiejszy, ale każdego dnia Uniwersytet Jagielloński przepełnia duma z posiadania w gronie społeczności akademickiej tak wyrazistej osobowości" - napisał w okolicznościowym adresie prof. Wojciech Nowak.

Gratulacje prof. Janowi Ostrowskiemu z okazji 70. urodzin złożył także w imieniu społeczności Wydziału Historycznego dziekan prof. Jan Święch. Jak podkreślił, godna najwyższego podziwu pasja naukowa i dydaktyczna Jubilata promieniuje nie tylko na krakowską Alma Mater, ale również na całe środowisko historyków sztuki i muzealników w Polsce oraz poza jej granicami.

- Pana wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad sztuką epoki baroku, malarstwem polskim XIX wieku, w szczególności twórczością Piotra Michałowskiego, portretem staropolskim, a przede wszystkim nad sztuką i kulturą na kresach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, których efektem pozostają 23 tomy monumentalnej serii Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, trwale wpisują się w dorobek polskiej i europejskiej nauki - powiedział prof. Jan Święch.

Jubilat dziękując za życzenia, przypomniał, jak historyk sztuki powinien postępować w swojej pracy. Po pierwsze, wypowiadając się na danym temat, musi coś o tym zagadnieniu wiedzieć, "co wcale nie jest zagwarantowane". Po drugie warto przeczytać źródła i literaturę, ponieważ "bez tego niewiele się uda". Po trzecie należy zachować właściwą kolejność działań: dokumentacja, opis, analiza i interpretacja. Profesor na koniec zwrócił uwagę na kwestię ilustracji. Jego zdaniem powinna zostać zwalczona wśród historyków sztuki pokusa zamieszczania w pracach zdjęć robionych smartfonami, "a nie wszyscy sobie z nią radzą".

Profesor Jan Ostrowski powrócił także do pierwszych lat studiów w Instytucie Historii Sztuki, który wówczas mieścił się przy ul. św. Anny. Wspomniał swoich mistrzów: profesorów Adama Bochanaka, Tadeusza Dobrowolskiego, Jerzego Szablowskiego, Karola Estreichera, Lecha Kalinowskiego, Józefa Lepiarczyka.

- Naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocząłem w 1965 roku. Studia w tamtych czasach wyglądały właściwie jak dziś. Też mieliśmy wykłady, ćwiczenia, proseminaria, seminaria, objazdy naukowe. Ci, którzy pamiętają te czasy, wiedzą, że marksizm nic nie znaczył w naszym środowisku. Odbywały się tak zwane michałki, ale nikt tego poważnie nie traktował. Z czasem ten surrealistyczny charakter narastał. Kto pamięta Studium Wojskowe? Bodajże w 1982 roku na polskich uczelniach rozpoczęły działalność dwie organizacje studenckie: Socjalistyczny Związek Studentów Polskich i Koło Naukowe Historyków Sztuki UJ, które nie podporządkowało się socjalistycznemu odpowiednikowi. I co? I nic. Nikomu z nas nic złego się z tego powodu nie stało - powiedział prof. Jan Ostrowski.

Księga Velis quod possis. Studia z historii sztuki ofiarowane Profesorowi Janowi Ostrowskiemu, pod redakcją A. Betleja, K. Brzeziny-Scheuerer, A. Dworzak, M. Fabiańskiego, P. Krasnego, M. Kurzeja i D. Nestorow, ukazała się nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana". To szczególne podziękowanie za lata pracy w IHS UJ. Obejmuje ona 74 artykuły związane m.in. z architekturą, malarstwem, rzeźbą, muzealnictwem i rzemiosłem artystycznym.

Profesor Jan Ostrowski urodził się 12 czerwca 1947 w Krakowie. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. Od 1989 jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem i redaktorem licznych publikacji. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej i Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał m.in. Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Nagrodę Miasta Krakowa.

фотогалерея
рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту