перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Finał Konkursu Anatomicznego „Scapula Aurea/Golden Scapula 2017”

27 maja 2017 r. w Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum odbywa się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea/Golden Scapula”, skierowanego do studentów, którzy w swoich macierzystych uczelniach osiągnęli najwyższy poziom wiedzy w zakresie anatomii.

Finalistów konkursu powitał kierownik Katedry Anatomii UJ CM prof. Jerzy Walocha. W swoim wystąpieniu przedstawił on krótką charakterystykę dzisiejszej krakowskiej anatomii. Następnie do zebranych zwrócił się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Wyraził on uznanie dla potencjału naukowego Katedry Anatomii, a także radość ze swojego uczestnictwa otwarciu już 17. edycji odnowionego konkursu, który promuje najwyższy poziom wiedzy anatomicznej wśród młodych adeptów medycyny. Na zakończenie, rektor pożyczył zebranym powodzenia w trakcie konkursu oraz na przyszłej drodze naukowej i zawodowej.

Konkurs „Scapula Aurea”, czyli „Złota Łopatka” odbywa się w dwóch trybach: polskojęzycznym – przeznaczonym dla studentów I roku kierunku lekarskiego - i anglojęzycznym – przeznaczonym dla studentów I roku kierunku lekarskiego tzw. English Division.

Rywalizacja zakłada sprawdzenie wiedzy teoretycznej (test składający się ze 100 pytań z jedną prawidłową odpowiedzią) i praktycznej, która polega na rozpoznaniu 50 „szpilek” umieszczonych na preparatach anatomicznych oraz wykonanych przy pomocy badań przyżyciowych (badania RTG z użyciem środków kontrastowych oraz bez ich użycia, badania TK oraz badania MRI). Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: indywidualnej, w której zwycięzcą zostaje uczestnik, który uzyska w sumie z części teoretycznej i praktycznej najwyższą liczbę punktów, oraz drużynowej, w której zwycięska reprezentacja danej uczelni uzyskuje najwyższą liczbę punktów sumarycznie z części teoretycznej i praktycznej.

Wieczorem ogłoszono wyniki konkursu, które prezentują się następująco:

Ranking indywidualny studenci polskojęzyczni:

1. Karolina Brzegowy (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum)

2. Łukasz Umiński (Wrocławski Uniwersytet Medyczny)

3. Piotr Sałata (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Ranking indywidualny studenci anglojęzyczni:

1. Melad Gholamhossein (Gdański Uniwersytet Medyczny)

2. Styrk Settemsdal Skar (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum)

3. Victoria Sunkel (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Ranking drużynowy studenci polskojęzyczni:

1. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (Karolina Brzegowy, Natalia Kowalska, Sebastian Goncerz)

2. Gdański Uniwersytet Medyczny