перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Profesor Aleksander Krawczuk obchodzi 95. urodziny

7 czerwca nestor polskich badaczy starożytności profesor Aleksander Krawczuk obchodził jubileusz 95. urodzin. Z tej okazji 13 czerwca odwiedziła dostojnego Jubilata delegacja Wydziału Historycznego UJ na czele z dziekanem prof. Janem Święchem.

Profesorowi wręczono przygotowaną specjalnie na tę okazję księgę "Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin", pod redakcją E. Dąbrowy, T. Grabowskiego i M. Piegdonia, wydaną nakładem  Towarzystwa Wydawniczego "Historia Iagellonica". Na tom złożyły się 44 artykuły autorstwa polskich starożytników, reprezentujących kilka pokoleń badaczy, o szerokiej rozpiętości tematycznej i chronologicznej, począwszy od tekstów poświęconych starożytnej Mezopotamii i Egiptowi, przez szereg artykułów podejmujących różne wątki historii świata greckiego i rzymskiego, aż po dzieje Bizancjum i recepcję antyku w epoce nowożytnej i w XX w. Kilkadziesiąt osób ze świata polskiej nauki wpisało się także zamieszczonej w publikacji tabula gratulatoria. Podczas spotkania odczytano również list gratulacyjny od rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka.

Prof. dr hab. Aleksander Krawczuk całą swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, począwszy od studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym przez kolejne stopnie naukowe aż po tytuł profesorski. Jego praca na temat kolonizacji sullańskiej na trwałe wpisała się do dorobku nauki i historii badań i w 2008 roku, po blisko pięćdziesięciu latach od polskiego wydania, została opublikowana w języku włoskim. W historii polskiej kultury i nauki prof. Krawczuk zapisał się jako niestrudzony popularyzator kultury antycznej oraz wiedzy o starożytności. Opublikował trzydzieści kilka książek, wiele z nich doczekało się kilku wydań, były także tłumaczone na języki obce. Do najpopularniejszych należą "Gajusz Juliusz Cezar", "Cesarz August", "Neron" "Kleopatra" oraz "Poczet cesarzy rzymskich" i "Poczet cesarzy bizantyńskich" Te dwie ostatnie, drukowane pierwotnie w „Przekroju” pozostają wciąż najważniejszym w polskiej historii cyklem "wykładów" z historii starożytnej publikowanych na łamach czasopism. Kilka pokoleń Polaków poznawało świat antyczny z jego książek, ale także z niezwykle popularnych programów telewizyjnych z cyklu "Antyczny świat profesora Krawczuka". W latach 1986-1989 Aleksander Krawczuk pełnił funkcję ministra kultury i sztuki, a następnie był posłem na Sejm RP I i II kadencji. Przewodził także krakowskiej Filii Fundacji Kultury Polskiej, organizacji niezwyklej zasłużonej dla promocji polskiej kultury w kraju oraz poza jego granicami. Profesor na trwałe wpisał się w pejzaż kulturowy Krakowa jako stały bywalec krakowskich antykwariatów i księgarni, a przede wszystkim jako współtwórca swoistego fenomenu, jakim przez lata był tzw. stolik profesorski w kawiarni "Kopciuszek" a następnie w hotelu Grand.

tekst: dr Tomasz Grabowski

zdjęcie: Sławomir Sprawski

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki