перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Nowoczesny sprzęt do diagnozowania noworodków dla szpitala w Prokocimiu

Nowy aparat EEG trafił na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. To pierwszy tego typu sprzęt, który umożliwia jednoczesne monitorowanie czynności elektrycznej mózgu i nagrywanie zachowania pacjenta. Aparat będzie stosowany do obserwowania i diagnozowania zaburzeń pracy układu nerwowego u noworodków.

Elektroencefalografia (EEG) służy do monitorowania fal mózgowych. Lekarze stosują tę metodę u dzieci, które są lub mogą być obciążone np. napadami padaczkowymi. Choroba ta czasami nie daje żadnych objawów, ale pediatrzy dzięki nowoczesnej aparaturze są w stanie dowiedzieć się, czy do takiego napadu doszło.

Zakupiony aparat EEG jest nowocześniejszy i ma więcej funkcji niż podstawowe urządzenia tego typu. Jakość obrazu rejestrowanego z główki jest znacznie lepsza, a lekarze, dzięki zamontowanej kamerze, mają możliwość stałej rejestracji wideo pacjenta. Mogą analizować czy napady rzeczywiście są bezobjawowe, czy pojawiają się symptomy, które łatwo można przeoczyć. Dodatkowo urządzenie jest połączone z pulsoksymetrem, który mierzy nasycenie krwi tlenem.

Elektroencefalograf kosztował 39 tys. złotych i został zakupiony ze środków Fundacji "O zdrowie dziecka".

рекомендовано
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR