перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

„Co w Kuala Lumpur wiedzą o UJ”. Wykład inauguracyjny dla studentów I roku

„Co w Kuala Lumpur wiedzą o UJ”. Wykład inauguracyjny dla studentów I roku

4 października 2017 w Auditorium Maximum UJ odbył się tradycyjny wykład inauguracyjny dla studentów I roku. Wydarzenie to, każdego roku poświęcone innej dziedzinie nauki, ma za zadanie zachęcić studentów do odkrywania swoich pasji i zapoznać ich z działaniem uczelni.

Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – Macie ten niesamowity, fajny moment w życiu, pod warunkiem, że będziecie robili to, co chcecie. Pamiętajcie, że jesteście w Europie i wykorzystajcie to. To jest warunek naszego rozwoju – mówił do zebranych na sali studentów. Dodał, że choć cieszy się, że wybrali właśnie UJ, nie należy zamykać się na nowe doświadczenia i warto odwiedzać inne miejsca, w tym także zagraniczne uniwersytety. – Nie bójcie się marzyć, bo marzenia czasem się spełniają – zakończył.

Tegoroczna edycja wykładu inauguracyjnego nosiła tytuł „Co w Kuala Lumpur wiedzą o UJ, czyli mit umiędzynarodowienia polskich uczelni”. Wykład wygłosił prof. Adam Jelonek, pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji oraz dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, politolog i socjolog, w latach 2010–2014 pełniący funkcję ambasadora RP w Malezji, Brunei i na Filipinach.

W pierwszej części wykładu prof. Jelonek nakreślił ogólną sytuację dotyczącą umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego na świecie oraz w Europie. Światowy rynek edukacyjny, obejmujący około 4,5 mln studentów uczących się za granicą, dominują Stany Zjednoczone z liczbą 740 tys. studentów (dla porównania – w Chinach liczba ta wynosi 89 tys.). Z kolei w Europie to Wielka Brytania, Francja i Niemcy przyciągają aż 63% studentów spoza europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego.

Jak zaznaczył prof. Jelonek, stopień umiędzynarodowienia UJ jest stosunkowo niski. Uniwersytet wyprzedzają pod tym względem głównie uczelnie prywatne (o profilu medycznym, prawniczym i ekonomicznym) i techniczne, w większości zlokalizowane w Warszawie. Według najnowszych danych, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje w chwili obecnej 3713 studentów zagranicznych. Najczęściej są to osoby z Ukrainy (1017), Norwegii (410) i Niemiec (224). Na dalszych pozycjach plasują się kraje takie jak USA, Białoruś, Hiszpania, Włochy, Francja, Czechy i Turcja.

Kolejnym omówionym zagadnieniem było umiędzynarodowienie uniwersytetów jako strategia korporacyjna, charakteryzowana przez cztery filary określane angielskim skrótem SWOT. Pochodzi on od pierwszych liter słów strengths (mocne strony – wszystko, co stanowi atut, przewagę, zaletę), weaknesses (słabe strony – wszystko, co stanowi barierę lub wadę), opportunities (szanse – wszystko, co prowadzi do korzystnych zmian) oraz threats (zagrożenia – wszystko, co stwarza ryzyko zmian niekorzystnych). To właśnie dynamika zachodząca pomiędzy tymi czterema aspektami wpływa na poziom internacjonalizacji uniwersytetów.

Podsumowaniem wykładu było wyliczenie najczęstszych błędów związanych z umiędzynarodowieniem popełnianych zarówno przez uczelnie, jak i placówki dyplomatyczne. To właśnie one są przeważnie źródłem nieporozumień i obniżają jakość współpracy, a w konsekwencji prowadzą do niewielkiego zainteresowania studentów zagranicznych danym uniwersytetem.

Po zakończeniu wykładu przedstawiciele Samorządu Studenckiego poinformowali nowo przyjętych studentów UJ o najważniejszych kwestiach związanych z funkcjonowaniem uczelni, takich jak m.in. zasady udzielania pomocy materialnej, przepisy dotyczące studiowania, działalność samorządu studenckiego, kół naukowych i organizacji studenckich, prawa i obowiązki studenta oraz system USOS. Swoją działalność zaprezentowali również pełnomocnik rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Katarzyna Jurzak, doradczyni edukacyjna Magdalena Ziemnicka z Działu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele organizacji studenckich.

фотогалерея
рекомендовано
Nowy komunikat władz UJ w sprawie akademików przy ul. Kamionka

Nowy komunikat władz UJ w sprawie akademików przy ul. Kamionka

Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту