перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Społeczność akademicka Krakowa zebrała się w murach UJ na spotkaniu opłatkowym

Wspólne łamanie się opłatkiem i kolędowanie tradycyjnie odbyło się w auli Collegium Novum UJ. Na przedświąteczne spotkanie przybyli nie tylko członkowie władz rektorskich oraz Senatu naszej uczelni, ale także rektorzy krakowskich szkół wyższych, przedstawiciele władz regionu i miasta oraz korpus dyplomatyczny. Gościem specjalnym był metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Dzisiaj, przy opłatku, życzmy sobie spokoju i pokoju, tak w naszej ojczyźnie, jak i w Europie oraz na całym świecie. W ten wyjątkowy dzień wszyscy chcielibyśmy otrzymać w świątecznym darze dobro, mądrość i tolerancję - mówił, witając zgromadzonych, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

W swoim przemówieniu rektor UJ wyraził zaniepokojenie konfliktami toczącymi się w naszym kraju, które uwidoczniły ostry podział społeczeństwa. Jednocześnie podkreślił, że środowisko akademickie zobowiązane jest do zabierania głosu w sprawach najważniejszych dla Polski. Powinien być to głos wyważony i odpowiedzialny, ale zdecydowany i zawsze oparty na prawdzie.

- Wigilia to dzień refleksji o nas samych, o naszych najbliższych, o wspólnotach, których częścią, szczególnie w tych świątecznych dniach, się czujemy. Raz jeszcze, ku naszej wspólnej pamięci, przywołam sławne słowa średniowiecznego rektora krakowskiej Wszechnicy Tomasza Strzempińskiego: unum corpus multi sumus  - liczni tworzą jedno ciało - kontynuował prof. Wojciech Nowak. Rektor przytoczył następnie tekst modlitwy Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego:

Byś dał, co mają inni
Gdy przyjdziesz jako Dziecię
Tej nocy
Bożego Narodzenia
Ta noc jest dla nas święta
Niech idą w zapomnienia
Niewoli gnuśne pęta
Daj nam poczucie siły
I Polskę daj nam żywą
By słowa się spełniły
Nad ziemią tą szczęśliwą

Na zakończenie rektor życzył wszystkim dobrych, szczęśliwych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

Wieczorne spotkanie przeplatane było kolędami, które zgromadzeni śpiewali wraz z Zespołem Pieśni i Tańca UJ "Słowianki".

- Święta będą piękne, gdy będziemy potrafili włączyć się w chór aniołów z Betlejem, śpiewających "chwała na wysokości Bogu". Namysłu nad cudem miłości boskiej i ludzkiej, nad cudem życia, tego wszystkim życzę - powiedział abp Marek Jędraszewski, błogosławiąc opłatki, którymi łamali się uczestnicy spotkania, składając sobie świąteczne życzenia.

рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ