перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Nie żyje Stephen Hawking

Genialny brytyjski astrofizyk, badacz Wielkiego Wybuchu i czarnych dziur, autor "Krótkiej historii czasu", wydanej w 1988 roku książki, która stała się naukowym bestsellerem wszech czasów zmarł w wieku 76 lat.

Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Był także kosmologiem, fizykiem i astrofizykiem. W swoich badaniach i analizach zajmował się przede wszystkim czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wnikliwie badał czarne dziury i teorię Wszechświata. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki.

Przez całe życie przełamywał bariery jakie stawiała przed nim choroba. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Przez większość życia poruszał się na wózku, a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy.

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku. Dorastał w Londynie. Na Uniwersytecie Oksfordzkim studiował fizykę, a następnie astronomię. Pracę badawczą rozpoczął na Uniwersytecie Cambridge, gdzie pracował do 2009 roku. Na stałe związany był z Wydziałem Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej oraz Gonville and Caius College. Napisał wiele rozpraw naukowych, otrzymał 12 honorowych tytułów naukowych. W 1989 roku został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Towarzyszów Honoru. Uhonorowany został także m.in: Medalem Eddingtona, Medalem Copleya, komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego, Nagrodą Wolfa. W 2009 roku prezydent Barack Obama uhonorował go najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych - Medalem Wolności.

рекомендовано
Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"