перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Posiedzenie Senatu UJ z okazji Święta Edukacji Narodowej

Posiedzenie Senatu UJ z okazji Święta Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i w Europie - Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i powołana uchwałą Sejmu w dniu 14 października 1773 roku.

Zwołane z tej okazji posiedzenie Senatu UJ jest co roku okazją do nagradzania osób wyróżniających się w dziedzinie edukacji. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik złożyli gratulacje dwunastu pracownikom UJ, którzy odebrali odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki,  stu czterdziestu dziewięciu pracownikom naszej uczelni uhonorowanym odznaczeniami państwowymi przyznanymi za wybitne, twórcze osiągnięcia naukowe, medyczne, dydaktyczno-wychowawcze i organizacyjne oraz pracę zawodową, a także dwudziestu siedmiu nauczycielom akademickim, którym przyznany został Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz kształcenia młodej kadry naukowej.

Medale i odznaczenia odebrali także laureaci Nagród Prezesa Rady Ministrów, Nagród "Pro Arte Docendi", Nagród imienia Hugona Kołłątaja i Nagród imienia Henryka Jordana.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

  • prof. Bogusław Kamys z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr hab. inż. Ewa Wszendybył-Skulska z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
  • prof. Magdalena Popiel z Wydziału Polonistyki.

(Odznaczenie przyznano także prof. Piotrowi Bogumiłowi Heczce z Wydziału Lekarskiego, który był nieobecny na uroczystości).

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

  • prof. Jadwiga Nessler z Wydziału Lekarskiego, 
  • dr hab. Józef Maciuszek z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
  • prof. Stanisław Migórski z Wydziału Matematyki i Informatyki,
  • dr hab. Grażyna Chłoń-Rzepa z Wydziału Farmaceutycznego.

(Odznaczenie przyznano także prof. Janowi Chochorowskiemu z Wydziału Historycznego, który był nieobecny na uroczystości).

Brązowe Krzyże Zasługi odebrali:

  • dr hab. Anna Waszkielewicz z Wydziału Farmaceutycznego,
  • dr Wanda Stępniak-Minczewa.

​(Odznaczenie przyznano także prof. Barbarze Kożuch z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, która nie była obecna na uroczystości).

Pisma gratulacyjne z rąk rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka za otrzymanie Nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2017 odebrali:

  • za wybitny dorobek naukowy: prof. Wojciech Kucharz z Wydziału Matematyki i Informatyki;
  • za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego: dr hab. Przemysław Bąbel z Wydziału Filozoficznego;
  • w kategorii za wyróżnione rozprawy doktorskie: dr Natalia Chwaja z Wydziału Filologicznego oraz dr Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego.

(Laureatami Nagrody zostali także: prof. Maria Korytowska z Wydziału Polonistyki, dr hab. Dawid Pinkowicz z Wydziału Chemii oraz dr Michał Filipiak z Wydziału Biologii, którzy jednak nie byli obecni na uroczystości).

Listy gratulacyjne za zdobycie Pierwszej Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne (na wniosek Uniwersytetu Jagiellońskiego–Collegium Medicum) za małopolski program leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) - pierwszy w Polsce innowacyjny system organizacyjny stworzony na bazie istniejących już zasobów ludzkich i sprzętowych umożliwiający całodobowy dostęp dla wszystkich potrzebujących mieszkańców Małopolski do najnowocześniejszego, interwencyjnego, wewnątrztętniczego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu otrzymali:
prof. Agnieszka Słowik i prof. Tadeusz J. Popiela z Wydziału Lekarskiego.

Indywidualne Nagrody "Pro Arte Docendi", przyznawane z okazji inauguracji roku akademickiego wybitnym nauczycielom akademickim za wysoką jakość pracy dydaktycznej otrzymali:

  • prof. Andrzej Herdegen z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, 
  • dr hab. Tomasz Kaczmarzyk z Wydziału Lekarskiego,  
  • dr hab. Kamilla Małek z Wydziału Chemii,
  • dr Piotr Prokopowicz z Wydziału Filozoficznego.

Nagrodę im. Hugona Kołłątaja, przyznawaną przez rektora UJ za wkład w popularyzację wiedzy w środowiskach szkolnych oraz rozbudzanie aspiracji edukacyjnych młodzieży i dorosłych, autorstwo podręczników metodycznych o dużym znaczeniu oraz za innowacyjność w zakresie pomocy naukowych otrzymał dr Witold Zawadzki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku akademickim 2017/2018 przyznano Nagrody imienia Henryka Jordana. Trzecią nagrodą uhonorowane zostały: Weronika Biela - doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (za wybitne osiągnięcia w snowboardzie) oraz Kinga Wilk, studentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej (za wysokie osiągnięcia w piłce nożnej i futsalu). Za wysokie osiągnięcia w szermierce wyróżniona została studentka Wydziału Chemii Karolina Mrochem.

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia opublikowano TUTAJ.
завантажити файли
pdf
Lista osób odznaczonych medalami za długoletnią służbę oraz medalami KEN
фотогалерея
рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту