перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Jubileusz 10-lecia Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ

Pamięć o naszych poprzednikach jest nie tylko naszym zadaniem na dziś, ale również zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń - mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak podczas jubileuszowego spotkania Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ. 4 grudnia br. minie 10 lat od ustanowienia tego gremium, zasłużonego dla zachowania materialnej pamięci o zmarłych uczonych najstarszej polskiej uczelni.

Uroczyste spotkanie w sali Senackiej Collegium Novum było połączone prezentacją książki "Pro memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017". To kolejny tom publikacji pod redakcją prof. Jana W. Tkaczyńskiego dokumentującej jako pierwsza w Polsce zmarłych profesorów krakowskiej Almae Matris. Tytuł, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest dostępny na rynku od początku miesiąca.

Upamiętnianie w różnej formie zmarłych wybitnych uczonych najstarszej polskiej uczelni jest zadaniem spełnianym przez Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwszej tego typu instytucji w kraju. Do jego najważniejszych zadań należy inwentaryzacja miejsc pochówku, kontrola stanu grobów oraz prowadzenie i stałe aktualizowanie "Listy Pamięci UJ", która zawiera ok. 1200 biogramów zmarłych naukowców związanych niegdyś z UJ. Więcej informacji można znaleźć na stronie in-memoriam.uj.edu.pl.

рекомендовано
Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej