перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Powstaje baza geologicznych próbek, która ułatwi pracę śledczym

Powstaje baza geologicznych próbek, która ułatwi pracę śledczym

Projekt MIKROBIOM, którego celem jest opracowanie narzędzi umożliwiających wykorzystanie analizy mikrobiomu środowiskowego w celach kryminalistycznych, wkracza w ostatnie etapy realizacji. Jego częściowe wyniki zostaną zaprezentowane podczas 29. kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.


Powszechnie wiadomo, że wszechobecność oraz możliwość łatwego przenoszenia na butach, odzieży, narzędziach czy pojazdach sprawia, że gleba jest szczególnie cennym materiałem dowodowym, który pozwala łączyć podejrzanego lub przedmiot z określonym miejscem. Często zdarza się jednak, że informacje uzyskane dzięki obecnie stosowanym w kryminalistyce analizom opartym o właściwości fizyko-chemiczne gleby nie wystarczają do weryfikacji sprawdzanych w toku śledztw hipotez. Dlatego celem projektu MIKROBIOM jest stworzenie nowego narzędzia do porównywania próbek gleby, które jednocześnie umożliwi ich powiązanie z określoną lokalizacją. Dzięki dostarczeniu dowodów potwierdzających obecność podejrzanych osób w określonych miejscach lub ustaleniu dróg przemieszczania się przestępców, opracowany system może kierunkować, a tym samym przyspieszać prowadzenie śledztwa.

"Po przeanalizowaniu danych uzyskanych z głębokiego sekwencjonowania DNA mikrobów, wyizolowanych z 960 próbek gleby zbieranych w wytypowanych na postawie danych klimatycznych i meteorologicznych pochodzących z ostatnich 20 lat miejscach Polski, został opracowany zestaw markerów metagenomicznych pozwalający na skuteczną identyfikację próbek gleby. Otrzymane dla każdej próbki gleby zestawy sekwencji zostały umieszczone w bazie danych tworzących pierwszą mapę DNA mikrobiomu środowiskowego Polski. Powstający system zostanie wyposażony w narzędzia do efektywnego przeszukiwania zasobów bazy i interpretacji wyników analiz. W rezultacie wynik testu genetycznego uzyskany dla próbki gleby o nieznanym pochodzeniu, w postaci profilu DNA mikrobiomu, będzie porównany z bazą, a badana próbka zostanie przypisana do najbardziej prawdopodobnej lokalizacji na mapie Polski" - poinformowało Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ).

Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie (lider), MCB UJ, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz firma Ardigen. Badania są realizowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prof. Wojciech Branicki i dr hab. inż. Paweł Łabaj z MCB UJ koordynują kluczowe prace projektowe, tj. stworzenie i przetestowanie bazy danych zawierającej geograficznie-specyficzny skład taksonów mikrobiomu, wykonanie analizy bioinformatyczno-statystycznej danych WGS (Whole Genome Sequencing) prowadzącej do wyselekcjonowania markerów do jakościowej i ilościowej identyfikacji mikroorganizmów oraz opracowanie i walidacja testu genetycznego.

Proponowane w projekcie rozwiązania jak dotąd nie zostały zbadane dla obszaru geograficznego Polski, a w skali światowej istnieją pojedyncze doniesienia sugerujące jedynie możliwość wykorzystania predykcji składu mikroorganizmów do lokalizacji geograficznej w kryminalistyce. Jednakże zaproponowana w projekcie kombinacja technik laboratoryjnych, tj. analizy danych jest unikatowa w skali światowej. W projekcie wygenerowano dane metagenomiczne gleb o niespotykanej do tej pory głębokości powyżej 100 milionów odczytów na próbkę, które pozwolą na nowe odkrycia w badaniach mikrobiomu i gleb. Takie podejście do tej pory nie było stosowane na świecie co sprawia, że MIKROBIOM jest innowacyjny również w zastosowanej strategii badawczej. Podkreślić trzeba, że unikatowa wiedza i kompletny system predykcyjny składający się z bazy danych, algorytmu do korzystania z jej zasobów i testu genetycznego w technologii NGS do analizy metagenomicznej wypracowane w projekcie może mieć zastosowanie w predykcji pochodzenia nieznanych próbek nie tylko w sprawach kryminalnych.

Częściowe wyniki projektu MIKROBIOM zostaną zaprezentowane podczas 29. kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbędzie w dniach 29 sierpnia - 2 września w Waszyngtonie i poświęcony będzie zagadnieniom kryminalistycznym. Jego dotychczasowe wyniki przedstawiono również na dedykowanej kryminalistyce konferencji NextLAB 2021, Polskim Kongresie Genetyki i na konferencji Intelligent Systems for Molecular Biology 2022.

рекомендовано
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту