перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

UJ organizuje dwa konkursy dotyczące Wisławy Szymborskiej

Pragnąc uczcić stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki polskiej i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością Noblistki: konkurs na wiersz "Naśladowanie Szymborskiej" oraz konkurs "Memy o Szymborskiej" z wykorzystaniem wizerunku poetki. W obydwu przypadkach zgłoszenia są przyjmowane do 30 maja br.

Konkurs "Naśladowanie Szymborskiej" adresowany jest do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych, publicznych i niepublicznych. Zadaniem uczestników jest napisanie utworu poetyckiego, stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z 10 wierszy Wisławy Szymborskiej zaproponowanych przez organizatora.

Konkurs "Memy o Szymborskiej" skierowany jest natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich, publicznych i niepublicznych oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski, noszących imię Wisławy Szymborskiej. Licealiści, którzy zgłoszą chęć wzięcia udziału w konkursie, zobowiązani są do stworzenia utworu graficznego - mema - na bazie jednej z pięciu zaproponowanych fotografii Wisławy Szymborskiej.

Ogłoszenie wyników konkursów będzie jednym z punktów programu uroczystego Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim 12 czerwca 2023 roku. Nagrody rzeczowe sponsoruje Fundacja Wisławy Szymborskiej i Uniwersytet Jagielloński, a najlepsze prace zostaną opublikowane w periodyku Wydziału Polonistyki UJ "Wielogłos" lub "Konteksty Kultury". Więcej szczegółów można znaleźć na stronie polonistyka.uj.edu.pl.

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym