перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Sukces drużyny Wydziału Matematyki i Informatyki UJ w IMC 2023

W ubiegłą niedzielę zakończyła się 30. edycja International Mathematics Competition for University Students (IMC). Po ograniczeniach pandemicznych poprzednich dwóch lat konkurs powrócił do organizacji zawodów wyłącznie w trybie stacjonarnym. W bułgarskim Błagojewgradzie rywalizowało niemal 400 młodych matematyków z całego świata.

Trzyosobowa ekipa Uniwersytetu Jagiellońskiego - w składzie Kosma Kasprzak, Vadym Koval i Łukasz Orski - zajęła w zawodach drugie miejsce, pokonując m.in. mocne drużyny z Tel Avivu, Bonn, Lublany, Barcelony, Warszawy, Leuven, Teheranu, Zagrzebia, Pragi, Getyngi, Bremy, Madrytu, Singapuru, Coventry, Erywania, Utrechtu, Lozanny, Paryża, Pafos czy Budapesztu. Jak przekazał Wydział Matematyki i Informatyki, osiągnięty wynik jest wyśmienity, porównywalny z rokiem ubiegłym i najlepszy od dekady.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali 10 zadań w ciągu dwóch dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem zadania były trudniejsze i reprezentowały szerszy zestaw zagadnień matematycznych. Indywidualnie Kosma Kasprzak i Łukasz Orski zdobyli nagrody grand first prize (odpowiednio lokaty 9-12 oraz 13-14), a Vadym Koval otrzymał first prize (lokata 21-25). Dodatkowo w zawodach wzięło udział indywidualnie dwóch kolejnych studentów UJ: Daniil Yurshevich otrzymał second prize (lokata 118-123), a Dmitriy Gorovoy third prize (lokata 181-189). Konkurs wygrał ze sporą przewagą Maksim Turevskii z Petersburga.

Reprezentacją UJ opiekowali się dr Jakub Byszewski i dr Leszek Pieniążek z Instytutu Matematyki, a koszty udziału w konkursie zostały pokryte ze środków przekazanych Wydziałowi Matematyki i Informatyki przez firmę Huawei.

W Błagojewgradzie rywalizowali jeszcze studenci trzech innych polskich uczelni. Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 7. miejsce, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 66., a drużyna Uniwersytetu Śląskiego była 69.

Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie IMC.

рекомендовано
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy