перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Prof. Stanisław Kistryn koordynatorem polskiego oddziału CoARA

Prof. Stanisław Kistryn koordynatorem polskiego oddziału CoARA

Pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy w konsorcjum UNA Europa prof. Stanisław Kistryn został koordynatorem polskiego oddziału Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA). Koalicję powołano w ubiegłym roku w celu zmiany systemu ewaluacji badań naukowych.

 

Jak informuje "Forum Akademickie", CoARA jest efektem zawartego wcześniejszego porozumienia, które było odpowiedzią na raport Komisji Europejskiej dotyczący zmian systemu ewaluacji (Towards reform of the assessment system). Propozycje zostały poparte przez ponad 350 organizacji naukowych i wspierających naukę z ponad 40 krajów, a do zespołu koordynującego prace nad dokumentem należeli przedstawiciele Science Europe, European University Association oraz niezależni badacze.

Koalicja przyjęła zobowiązania uwzględniające otwartą naukę i jej wpływ na jakość badań. W dokumencie podkreślono w szczególności potrzebę zapewnienia powszechnego dostępu do metod i wyników, co ułatwia weryfikację i replikację badań, a także ponowne wykorzystanie rezultatów badań. Otwartość sprzyjać ma nawiązywaniu współpracy zarówno w ramach środowiska naukowego, jak i poza nim, co z kolei przekłada się na innowacje w zakresie technologii oraz większe oddziaływanie nauki na kwestie ekonomiczne, kulturowe i społeczne.

W ramach CoARA powołano 10 grup roboczych oraz 5 krajowych oddziałów, w tym polski. Jego koordynatorem został prof. Stanisław Kistryn z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Grupy robocze mają kluczowe znaczenie dla powodzenia misji CoARA w zakresie umożliwienia systemowej reformy oceny badań naukowych. Ich członkowie, na zasadzie „wspólnoty praktyk”, będą wymieniać się wiedzą, doświadczeniami, a także dyskutować i opracowywać rekomendacje dotyczące ewaluacji badań naukowych na poziomie ogólnoeuropejskim.

Prof. Stanisław Kistryn po ukończeniu studiów na UJ (1984) odbył studia doktoranckie na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH), uzyskując stopień doktora w 1990 roku. Na stałe związany z Instytutem Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ. Pracował okresowo m.in. w ETH, Centrum Badawczym w Juelich oraz KVI Groningen. W latach 2012-2020 był prorektorem UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, a obecnie pełni funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa.

Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. badania dynamiki oddziaływania w układach kilkunukleonowych w precyzyjnych eksperymentach z wykorzystaniem spolaryzowanych wiązek i tarcz, testowanie fundamentalnych symetrii oddziaływań elementarnych, zastosowania metod i technik fizyki jądrowej w różnych dziedzinach badań (archeologia, medycyna, biologia, geologia). Współautor ponad 200 prac w czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej cytowanych ponad 2,8 tys. razy, współautor ponad 220 komunikatów w materiałach konferencyjnych oraz ponad 280 przyczynków w raportach rocznych różnych instytucji. Współrealizator ponad 20 projektów badawczych krajowych i międzynarodowych.

Był członkiem wielu komitetów i grup eksperckich. Pełnił funkcję skarbnika w dyrekcji sieci uniwersyteckiej The Guild, a obecnie piastuje analogiczne stanowisko w Zarządzie Una Europa. Był przewodniczącym, a obecnie jest honorowym przewodniczącym Uniwersyteckiej Komisji Nauki. Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Europejskiego Towarzystwa Fizycznego i Komitetu Fizyki PAN oraz rad naukowych wielu polskich instytucji naukowych. Do roku 2022 był przewodniczącym zespołu koordynacyjnego programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w UJ.

рекомендовано
Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту