перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Profesor Anetta Undas dołączyła do Academia Europaea

Profesor Anetta Undas dołączyła do <span lang="la">Academia</span> Europaea

Prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM została przyjęta w poczet członków Academia Europaea. Ta prestiżowa organizacja skupia ponad 5 tys. uczonych z różnych dziedzin. Profesor jest piątą przedstawicielką społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przystąpiła do tego gremium.

 

Academia Europaea została założona w 1988 roku z inicjatywy brytyjskiego Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego i Szwedzkiej Akademii Nauk. Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zaprasza do swojego grona naukowców o wybitnych osiągnięciach. Zrzesza obecnie ponad 5 tys. specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych, w tym 85 laureatów Nagrody Nobla. Jej celem jest rozwój i propagowanie doskonałości naukowej, promowanie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych we wszystkich dziedzinach nauki. W gronie tym jest ponad 100 Polaków. Wśród nich byli do tej pory prof. Stanisław Biernat z Wydziału Prawa i Administracji UJ, prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. Wojciech Czakon z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ i prof. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

Prof. Anetta Undas jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, lekarzem chorób wewnętrznych, specjalistką w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakrzepowo-zatorowych. Jest kierownikiem Zakładu Kardiochirurgii, Anestezjologii i Kardiologii Doświadczalnej Instytutu Kardiologii UJ CM oraz Pracowni Podejmowania Decyzji w Praktyce Klinicznej (EBM) II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM. Ponadto kieruje Ośrodkiem Nowoczesnej Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Współpracuje z wieloma ośrodkami w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą genetycznej i środowiskowej regulacji krzepnięcia krwi i miażdżycy na pograniczu nauk podstawowych i klinicznych. Zidentyfikowała nowy czynnik ryzyka tętniczych i żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych, tj. prozakrzepowe właściwości fibryny. Stworzyła unikatowy ośrodek badań nad fibryną. Charakteryzuje rzadkie trombofilie występujące w Polsce. Bada wpływ na krzepnięcie krwi chorób zapalnych i autoimmunologicznych oraz różnych leków, w tym leków obniżających stężenie cholesterolu, antykoagulantów, leków antyagregacyjnych. Autorka ponad 760 artykułów w czasopismach indeksowanych w Web of Science. Wypromowała kilkunastu doktorów nauk medycznych.

рекомендовано
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту