перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Zadaniem w konkursie dla studentów i doktorantów polskich uczelni, było stworzenie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Grant na rozwój prototypu eksperymentu, opiekę mentorską, a także zaproszenie na wyjazd studyjny do ośrodka CERN oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) otrzymały trzy drużyny, w tym zespół, którego członkiem jest Michał Piotrowski z UJ CM.

Podczas wyboru zwycięskich projektów ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także niezwykle ważne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem. Decyzją jury szansę, aby polecieć w kosmos, otrzymały trzy projekty:

  • GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) przygotowany przez studentów Koła Naukowego AGH Space Systems,
  • wywodzący się z Politechniki Warszawskiej projekt Laser Amplitude Stimulated Plant Agriculture – LASPA,
  • projekt HematopoiesISS, który został opracowany przez zespół ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Emilia Malik (ŚUM), Julia Karpierz (ŚUM), Anna Zielazek (ŚUM), Jędrzej Sztajura (ŚUM), Miłosz Knura (Szkoła Doktorska ŚUM) i Michał Piotrowski (UJ Collegium Medicum).

W eksperymencie zaprojektowanym przez zespół HematopoiesISS badane będą komórki krwiotwórcze szpiku i jaki wpływ na nie będzie miało przebywanie w warunkach mikrograwitacji. Badania będą mogły odpowiedzieć nie tylko na pytania dotyczące wpływu podróży kosmicznych na ciało człowieka, ale również pomogą ulepszyć terapie chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, między innymi białaczek czy chłoniaków.

- Całe znane nam życie rozwijało się w grawitacji ziemskiej, tym samym mamy relatywnie małą wiedzę na temat możliwości rozwoju organizmów poza naszą planetą. Prowadzimy badania nad wpływem zmniejszonej grawitacji i obecności promieniowania kosmicznego na komórki hematopoetyczne CD34+. Badania wcześniejszych autorów sugerują, że pobyt tych komórek w symulowanej mikrograwitacji nadaje im niezwykłych właściwości. Nasze badania mają na celu rozwinięcie i zweryfikowanie tej hipotezy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcemy sprawdzić wpływ przedłużonych misji kosmicznych na ciało człowieka oraz zweryfikować możliwość wykorzystania komórek stymulowanych warunkami zmniejszonej grawitacji w medycynie ziemskiej - mówi Michał Piotrowski, który obecnie jest studentem IV roku kierunku lekarskiego w UJ CM.

Organizatorami konkursu "Direction: Space" są: Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Pomysłodawcą konkursu był polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Sławosz Uznański. 

zespół HematopoiesISS oraz Sławosz Uznański

Zespół HematopoiesISS oraz Sławosz Uznański. fot. Karolina Sałajczyk

рекомендовано
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту