перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał granty 386 żakom. W gronie laureatów jest 37 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. złotych.

Jak przekazał resort nauki, rektorzy uczelni nadzorowanych przez MNiSW przedstawili 1068 wniosków o przyznanie stypendium na bieżący rok akademicki. Do merytorycznego rozpatrzenia zgłoszonych kandydatów został powołany zespół doradczy, w składzie którego znaleźli się eksperci reprezentujący wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne.

"Przy przyznawaniu stypendiów obowiązywała zasada równego traktowania dyscyplin naukowych i artystycznych. Studenci konkurowali o stypendia w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, a stypendia przyznawane były w oparciu o przynależność dyscyplin do dziedzin nauki. Zespół ustalił, że w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej rekomenduje się przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów. Zespół ustalił również, że w przypadku rekomendowania w danej dyscyplinie naukowej mniej niż 18 stypendiów może być zastosowany dziedzinowy mechanizm wyrównawczy. Stypendium może być wówczas przyznane studentom reprezentującym inne dyscypliny naukowe zaliczane do tej samej dziedziny nauk, a w przypadku dziedziny nauki teologiczne - studentom reprezentującym dziedzinę nauk humanistycznych lub społecznych, według proporcjonalnego podziału. Natomiast w przypadku wniosków zawierających osiągnięcia sportowe zespół zarekomendował przyznanie nie więcej niż 36 stypendiów. Studenci posiadający osiągnięcia sportowe konkurowali wyłącznie między sobą, a nie w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych i artystycznych" - czytamy na stronie MNiSW.

Spośród 1048 wniosków spełniających warunki otrzymania grantu minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przyznał stypendium 386 studentom, których wnioski zostały pozytywnie zarekomendowane przez zespół doradczy.

Lista studentów UJ, którym przyznano stypendia za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2023/2024:

• Jakub Batko (kierunek studiów - lekarski),
  • Michał Bonczar (lekarski),
  • Kacper Boś (prawo),
  • Dominik Bysiewicz (matematyka),
  • Małgorzata Durmaj (dziennikarstwo i komunikacja społeczna),
  • Martyna Dziedzic (lekarski),
  • Agata Grabska (biofizyka),
  • Wojciech Haska (geografia),
  • Daniel Jankowski (biotechnologia molekularna)
  • Konrad Kaleta (lekarski),
  • Aleksandra Karcińska (lekarski),
  • Małgorzata Kuśmierczyk (prawo),
  • Aleksander Lenart (astronomia),
  • Apolonia Miążek (lekarski),
  • Mateusz Michalski (polonistyka antropologiczno-kulturowa),
  • Julia Michcik (socjologia),
  • Maciej Modrzyński (prawo),
  • Kamil Możdżeń (lekarski),
  • Agnieszka Murawska (lekarsko-dentystyczny),
  • Aleksandra Murzyn (farmacja),
  • Marcel Nowakowski (lingwistyka),
  • Wojciech Olejek (lekarski),
  • Patryk Ostrowski (lekarski),
  • Dawid Pajor (lekarski),
  • Jakub Rusinek (lekarski),
  • Michał Ryndak (chemia),
  • Wojciech Siłka (lekarski)
  • Gabriela Smaga (chemia medyczna),
  • Gabriela Stopka (neurobiologia),
  • Kinga Szczecińska (chemia),
  • Kornel Szypulski (neurobiologia),
  • Karol Wałach (Environmental Protection and Management),
  • Mateusz Wiktorek (prawo),
  • Patrycja Wójtowicz (geografia),
  • Alicia del Carmen Yika (lekarski),
  • Maciej Zając (lekarski),
  • Maciej Zygmunt (prawo).

Najwięcej stypendiów otrzymali studenci zgłoszeni przez: Uniwersytet Warszawski - 49, Uniwersytet Jagielloński - 37, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 24, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - 22, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 19, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Śląską - 18. Wszyscy dostaną jednorazowe stypendium w wysokości 17 tys. zł.

рекомендовано
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka