перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Laureat Polskich Powrotów NAWA wybrał Uniwersytet Jagielloński

Laureat Polskich Powrotów NAWA wybrał Uniwersytet Jagielloński

Polskie Powroty to jeden z flagowych programów NAWA. Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania w krajowych ośrodkach akademickich. Jednym z jego laureatów jest dr Patryk Lipka-Bartosik, który wkrótce zamieni Uniwersytet Genewski na Uniwersytet Jagielloński, w którym będzie realizował projekt poświęcony termodynamice kwantowej.


Celem Polskich Powrotów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują atrakcyjne i stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych. Dzięki współpracy NAWA z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dla uczestników programu dostępny jest również grant startowy przeznaczony na pokrycie kosztów badań w pierwszych 18 miesiącach realizacji grantów Polskie Powroty.

W 7. edycji programu spośród 30 złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało 11 naukowców. Kraje, z których przyjadą to: USA, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rumunia i Francja. Na miejsce realizacji projektów wybrali Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, Politechnikę Śląską, Instytut Podstaw Informatyki PAN oraz Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie.

W rozstrzygniętej właśnie edycji Polskich Powrotów dofinansowanie uzyskał projekt "Termodynamika kwantowa: od teorii do zastosowań" dr. Patryka Lipki-Bartosika, który zostanie zrealizowany na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Naukowiec przeniesie się do Krakowa z Wydziału Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Genewskiego.

- Termodynamika kwantowa to szybko rozwijająca się dziedzina o ogromnym potencjale. Chociaż poczyniono znaczne wysiłki w celu odkrycia jej teoretycznych podstaw, praktyczne zastosowania tej wiedzy są wciąż w powijakach. Projekt ten ma na celu zbudowanie pomostu między teorią a zastosowaniami przy pomocy trzech uzupełniających się ścieżek. Najpierw zbadamy, jak zjawiska termodynamiczne wpływają na wykonywanie obliczeń i przetwarzanie informacji. Następnie zaproponujemy nowe techniki optymalizacji wydajności urządzeń termodynamicznych. Na koniec przeanalizujemy kwantowe aspekty maszyn termicznych z myślą o wykorzystania ich potencjału do nowych zastosowań technologicznych - przekazał nam dr Patryk Lipka-Bartosik.

Laureat jest fizykiem specjalizującym się w informatyce kwantowej. W 2021 roku ukończył doktorat na Uniwersytecie w Bristolu, a od tego czasu pracuje jako postdoc na Uniwersytecie Genewskim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na informatyce kwantowej i termodynamice kwantowej, a w szczególności na budowaniu powiązań między tymi dwoma dziedzinami.

We wcześniejszych edycjach Polskich Powrotów 6 badaczy postanowiło kontynuować kariery naukowe w Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to: dr Tomasz Kościółek i dr hab. Rafał Mostowy (Małopolskie Centrum Biotechnologii), dr inż. Ewa Kowalska, prof. UJ i dr Łukasz Woźniak (Wydział Chemii), prof. Jerzy Weyman (Wydział Matematyki i Informatyki) i dr Marcin Zagórski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej).

рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту