Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Student polonistyki wygrał agon retoryczny

Agon retoryczny poświęcony był obronie piękna i kultury języka polskiego. W Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa zmierzyło się pięciu mówców: Oskar Pogorzelski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, Bogusław Wajzer, student Wydziału Polonistyki UJ, Klaudia Kulczycka i Piotr Niemczyk, studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Paweł Budziński, absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczestnicy, jak na powagę miejsca i tradycji konkursu przystało, wystąpili w togach doktorskich.

W kilkunastominutowych wystąpieniach młodzi oratorzy prezentowali się przed jury, któremu przewodniczył prof. Walery Pisarek. Zasiedli w nim także prof. dr hab. Andrzej Borowski, dr hab. Michał Rusinek i dr Aneta Załazińska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najlepszym mówcą okazał się Bogusław Wajzer z Wydziału Polonistyki UJ. W swoim wystąpieniu mówił o ewentualnych zagrożeniach polszczyzny, która potrzebuje obrony przed "małpującymi ją mową małpoludami", przed "językiem korporacji" i przemocą "wiecowych mówców".

Bogusław Wajzer na co dzień studiuje polonistykę. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim literaturę okresu romantyzmu. Obecnie, pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Ziołowicz, prof. UJ, przygotowuje pracę magisterską poświęconą bajkom ludowym Śląska Opolskiego, z którego pochodzi. Jest przedstawicielem Samorządu Studentów w Senacie UJ. Działa w polonistycznym Kole Naukowym Komparatystów UJ oraz w Fundacji Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak".

Agon retoryczny to jedno z wydarzeń uświetniających setną rocznicę czasopisma "Język Polski". Pismo jest wydawane pięć razy w roku przez krakowskie Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego. Tematem przyszłorocznego konkursu będzie "Człowiek wobec dyktatur technologii".

Zdjęcia: Janusz Smulski

Дата опублікації: 20.03.2013