Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Powiększa się zbiór kroniki filmowej "Pamięć Uniwersytetu"

Dotychczas przeprowadzono rozmowy z około 60 profesorami UJ. Dziewiętnaście nagranych wywiadów jest już dostępnych na stronie www.archiwum.uj.edu.pl oraz na kanale You Tube. Wśród już opublikowanych są wywiady m.in. z matematykiem, byłym rektorem UJ, prof. Andrzejem Pelczarem, prof. anatomii Janiną Sokołowską-Pituch, historykiem starożytności prof. Józefem Wolskim, geografem prof. Antonim Jackowskim. Niebawem ukażą się m.in. rozmowy z profesorami: Andrzejem Szczeklikiem, Jerzym Vetulanim, Aleksandrem Krawczukiem, Stanisławem Waltosiem.

Filmowe autobiografie nie ograniczają się do nauki, ale zawierają także wspomnienia o charakterze osobistym. Profesorowie wracają pamięcią do dzieciństwa, młodości i okresu studiów, nie stroniąc przy tym od anegdot i lekkiego tonu.

Jak powiedział PAP koordynator projektu, Maciej Zborek z Archiwum UJ, utrwalenie wspomnień emerytowanych wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego jest pilnym zadaniem, gdyż pokolenie to bezpowrotnie odchodzi. Część rozmówców jest już podeszłym wieku lub w słabym stanie zdrowia. Niektórzy zmarli wkrótce po zarejestrowaniu wywiadów.

- Wierzymy, że wspomnienia profesorów, w których opowiadają o swojej pasji zgłębiania wiedzy, mogą zachęcić młodych ludzi do wybrania w przyszłości drogi naukowej. Na przykład nestor chemików prof. Adam Bielański, który skończył 100 lat i jest w fantastycznej formie, to najlepszy przykład, że nauka krzepi i daje zadowolenie z życia – podkreśla Maciej Zborek.

Zdaniem pomysłodawców projektu wywiady te nie tylko upamiętniają działalność i dokonania naukowe pracowników i absolwentów UJ, ale także składają się na szczególny rodzaj "pamięci zbiorowej", konstytuującej społeczność uniwersytecką. Twórcy cyklu zmienili nieco początkową formę, tak aby uczynić ją bardziej atrakcyjną dla odbiorców. Przykładem jest jeden z nowych odcinków - rozmowa z historykiem literatury, prof. Marią Podrazą-Kwiatkowską - wykorzystujący dynamiczne ujęcia filmowe i zdjęcia archiwalne.

Autorzy projektu zapowiadają, że niedługo wspomnienia będą opatrzone angielskimi napisami. - Nie powinniśmy zamykać się tylko w naszym, polskim ogródku. Chcemy, żeby każdy na świecie mógł poznać wybitnych ludzi polskiej nauki – podkreśla koordynator projektu.

Projekt naukowy 'Pamięć Uniwersytetu" został zainicjowany w styczniu 2010 r. przez Bogusława Sławińskiego i Macieja Zborka, pracowników Oddziału Dokumentacji Audiowizualnej Archiwum UJ. Dzięki staraniom twórców od roku 2012 został objęty patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka. Ponadto patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawują: Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Fizyczne, PEN Club, Polski Instytut Antropologii, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich. Patronami medialnymi są Radio Kraków i Dziennik Polski.

(PAP)

Дата опублікації: 19.07.2013
опубліковано: Łukasz Wspaniały

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту