Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Grudniowo-styczniowy numer „Alma Mater"

Ukazał się grudniowo-styczniowy numer „Alma Mater", w którym oprócz wiadomości z życia akademickiego zamieszczone zostały artykuły o współpracy między Uniwersytetem a uczelniami w Japonii, Szkocji i na Białorusi.

Ponadto w numerze warto zwrócić uwagę na artykuł prof. Piotra Sztompki prezentujący postulaty Kongresu Kultury Akademickiej planowanego w ramach obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z okazji zbliżających się świąt opublikowane zostały wyjątkowe wspomnienia Sybiraka Jerzego Kozińskiego z wigilii na zesłaniu .

Wiele miejsca poświęcono historii Uniwersytetu. Profesor Franciszek Ziejka opisał najdawniejsze dzieje kolegiaty św. Anny. Z kolei dr Anna Jasińska, kustosz w Muzeum UJ przedstawiła kolekcję dzieł Jana Matejki w zbiorach uniwersyteckich. Profesor Zenon Piech szczegółowo omówił ikonografię i genezę znaków Wydziału Lekarskiego UJ od XIX i XX wieku.

W świątecznej edycji pisma przypomniane zostały także sylwetki i dzieło profesorów obchodzących jubileusze, m.in.: Elżbiety Morycowej, Stanisławy Stokłosowej, Józefa Surowiaka, Jerzego Wyrozumskiego, Władysława Serczyka. Kolejny odcinek Smaku życia poświęcony został prof. Bogusławowi Dunajowi.

Pismo można otrzymać w redakcji przy ul. Piłsudskiego 8/1, a w drugiej połowie stycznia, w nowej siedzibie przy ul. Michałowskiego 9. W najbliższych dniach numer będzie dostępny na stronie internetowej www.almamater.uj.edu.pl.

Дата опублікації: 19.12.2013
опубліковано: Mariusz Kopiejka