Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy dysponuje pediatryczną salą hybrydową

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu uroczyście otwarto pierwszą w Europie pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. Sala hybrydowa to sala operacyjna ze zintegrowanym angiografem pozwalającym na wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych i wewnątrzsercowych. Salę wyposażono w najnowocześniejszy i zaawansowany technologicznie sprzęt pozwalający na precyzyjne i skuteczne diagnozowanie i operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca. Hybryda daje możliwość przeprowadzenia jednej operacji zamiast kilku, oznacza zwiększenie szans na powodzenie leczenia, krótszy czas hospitalizacji i szybszą rehabilitację. Sala hybrydowa jest dedykowana przede wszystkim dzieciom ze złożonymi wadami serca, ale  umożliwi przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych, ortopedycznych i chirurgii ogólnej. Dostawcami całości sprzętu medycznego są firmy Siemens oraz Consultronix S.A. Całkowity koszt inwestycji to 7 mln zł. 5 mln na zakup sprzętu przekazała Fundacja Radia Zet a Ministerstwo Zdrowia wsparło tę inwestycję kwotą 340 tys. zł. Uroczystości przewodniczyli: Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr hab. Maciej Kowalczyk oraz Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej P-A Instytutu Pediatrii UJ CM prof. Janusz Skalski.

Дата опублікації: 19.12.2013
опубліковано: Kamil Jodłowiec