Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Klaudiusz Salamon nominowany do tytułu "Popularyzator Nauki"

Klaudiusz Salamon, doktorant z Uniwersytetu Jagiellońskiego kandyduje - w kategorii Instytucja Pozanaukowa - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kandydat popularyzacją nauki zajmuje się od około 6 lat. Uczestniczył m.in. w Dniach Ziemi, od kilku lat bierze też udział Festiwalu Nauki w Krakowie, Małopolskiej Nocy Muzeów czy w Nocy Naukowców. Prowadził też część praktyczną zajęć na Uniwersytecie Dzieci „Dlaczego wulkany wybuchają?". Na koncie ma też "Spotkanie na wulkanie" podczas annogórskiej majówki geologicznej.

Zaprojektowane przez Klaudiusza Salamona modele wulkanów uświadamiają młodym widzom, jak i dlaczego właściwie wybuchają wulkany.

Kandydat brał udział w pracach przygotowawczych do budowy największego wulkanu w Polsce. Salamon opracowywał plany wstępne wulkanu, zasadę jego działania i pomagał głównemu „budowniczemu". Wydarzenie miało miejsce 14 sierpnia w miejscowości Wilków Osiedle koło Złotoryi. Chętni mogli wtedy wziąć udział w akcji budowania z gliny makiety stożka wulkanicznego o wysokości ponad 160 centymetrów i szerokości powyżej 2 metrów. W środku znalazł się system umożliwiający symulację erupcji wulkanu.

Klaudiusz Salamon do prezentacji używa modeli edukacyjnych, które w większości sam zaprojektował i zbudował. Są to m.in.: model wyjaśniający działanie subdukcji, model powierzchni Księżyca, model sejsmografu, model komina hydrotermalnego wraz z 'rurkowcami' czy modele wulkanów dla osób niewidomych. Wszystkie modele używane są w akcjach, w których udział bierze Koło Naukowe Geologów UJ.

na podstawie naukawpolsce.pap.pl

Дата опублікації: 23.12.2013