Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

MNiSW nagrodziło najlepsze programy studiów

3 grudnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu skierowanego do wszystkich polskich uczelni, w którym najlepsze programy studiów zostały nagrodzone milionem złotych. Kierunki do nagrodzenia wybrała komisja złożona z profesorskiego grona ekspertów oraz z pracowników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do konkursu zgłoszono 261 wniosków, w tym 185 wniosków dla profilu ogólnoakademickiego oraz 76 wniosków dla profilu praktycznego. Komisja najwyżej oceniła 13 programów kształcenia o profilu praktycznym oraz 13 programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim. Członkowie komisji oceniali m.in. to czy programy są innowacyjne i czy przewidziane zajęcia oraz metody kształcenia w sposób przemyślany, spójny i wiarygodny prowadzą do uzyskania przez studentów odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Największą liczbę punktów wśród nagrodzonych jednostek o profilu ogólnoakademickim zdobyły dwa programy studiów I stopnia (licencjackich) na Uniwersytecie Jagiellońskim - biotechnologia na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz informatyka analityczna na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz program studiów drugiego stopnia (magisterskich) kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński znalazł się tym samym w gronie czterech najlepszych uczelni w tegorocznej edycji konkursu. Pozostałe to Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Zwycięskie szkoły wyższe otrzymany 1 mln zł będą mogły przeznaczyć na doskonalenie oferty edukacyjnej - pokryć koszty związane z wprowadzaniem do programów kształcenia praktyk zawodowych dla studentów, dofinansować podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli akademickich, rozwijać współpracę z innymi uczelniami i instytucjami czy monitorować losy absolwentów.

Do konkursu, organizowanego przez MNiSW, wydziały poszczególnych uczelni zgłaszają programy studiów ukierunkowanych na zwiększanie jakości w procesie kształcenia. Ważna jest zgodność z Krajowymi Ramami Kwalifikacji - czyli systemem opisującym sposób kształcenia studentów i zakładane efekty w poszczególnych grupach studiów. W konkursie wyróżnione zostały szkoły wyższe, które najlepiej pracują nad poprawą jakości kształcenia lub opracowały najlepsze, zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, programy studiów, realizowane od roku akademickiego 2012/13 lub przeznaczone do realizacji w roku akademickim 2013/14.

Lista nagrodzonych jednostek znajduje się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Дата опублікації: 23.12.2013
опубліковано: Mariusz Kopiejka