Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Wizyta delegacji Towarzystwa Maxa Plancka

W poniedziałek 17 marca 2014 r. wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożyła delegacja Towarzystwa Maxa Plancka z Niemiec (Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften). Wiceprezydent MPG, prof. Herbert Jäckle, wraz z prof. Klausem Hahlbrockiem oraz dr. Sebastianem Höpfnerem odwiedzili Kampus 600-lecia Odnowienia UJ oraz nowo powstałe Małopolskie Centrum Biotechnologii, w którym otwarte zostanie laboratorium Maxa Plancka.

Przedstawiciele MPG odbyli także spotkanie prof. dr. hab. med. Wojciechem Nowakiem, Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr. hab. Stanisławem Kistrynem, prorektorem UJ ds. badań i funduszy strukturalnych. Podczas rozmów w sali Senackiej ustalono szczegóły współpracy polsko-niemieckiej. W negocjacjach uczestniczył także dr Werner Köhler, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec.

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ powstało jako wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Kosztem 25 mln euro, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, utworzona została instytucja, której głównym celem jest prowadzenie badań naukowych na możliwie najwyższym światowym poziomie, generująca innowacje, patenty i ukierunkowana na współpracę z przedsiębiorstwami działającymi w obszarze life sciences. Współpraca z najlepszymi instytucjami naukowymi na świecie powinna zaowocować uzyskaniem przez MCB statusu ważnego ośrodka naukowego o znaczeniu ogólnokrajowym i międzynarodowym.

Towarzystwo Maxa Plancka to niezależna niemiecka instytucja naukowo-badawcza finansowana z budżetu federalnego. Jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji badawczo-rozwojowych na świecie. Jej naukowcy otrzymali jak dotąd 16 nagród Nobla. Towarzystwo koordynuje badania 80 instytutów w Niemczech i innych krajach europejskich.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Дата опублікації: 19.03.2014