Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Uniwersytet zachęca Brazylijczyków do studiowania w Krakowie

W dniach 18-25 marca przedstawiciele kilkunastu polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji uczestniczyli w polskiej misji edukacyjnej w Brazylii. Wyjazd miał na celu zainteresowanie studentów polską ofertą edukacyjną oraz zachęcenie ich do aplikowania na studia nad Wisłą w ramach programu stypendialnego "Nauka bez granic", a także nawiązanie kontaktów z kadrą akademicką wiodących brazylijskich ośrodków naukowych.

Program delegacji zawierał wiele wydarzeń o charakterze promocyjnym. W ciągu ośmiu dni trwania misji Uniwersytet Jagielloński został zaprezentowany zarówno studentom uczelni w Brasili, Kurytybie i Rio de Janeiro, jak i społeczności akademickiej, a także licznej brazylijskiej Polonii. W programie delegacji znalazły się też spotkania z kadrą i studentami, warsztaty oraz udział w największych w Brazylii targach edukacyjnych "Salão do Estudante".

W skład polskiej delegacji, oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego, weszli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uczelni technicznych (Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Opolska, Politechnika Świętokrzyska), uczelni medycznych (Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny), uczelni przyrodniczych (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), uczelni wojskowych (Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych), uczelni niepublicznych (Collegium Civitas) oraz uczelni zawodowych (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu).

Polska w październiku ubiegłego roku przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego "Nauka bez granic" (Ciência sem fronteiras). Program skierowany jest głównie do studentów nauk ścisłych oraz technicznych, medycyny, informatyki i umożliwia najzdolniejszym studentom kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach. Założeniem programu jest utworzenie aż 110 000 stypendiów naukowych do roku 2015 na całym świecie. O stypendia z programu „Nauka bez granic" ubiegać się mogą studenci brazylijscy odnoszący sukcesy w naukowych konkursach bądź mający własny dorobek naukowy.

Polskie stoisko narodowe w ramach kampanii "Ready, Study, Go! Poland" było zorganizowane wspólnie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Z okazji misji edukacyjnej do Brazylii powstała nowa wersja strony go-poland.pl, także w portugalskiej wersji językowej.

W organizację polskiej misji bardzo aktywnie zaangażowały się polskie placówki dyplomatyczne w Brazylii - Ambasada RP w Brasilii i Konsulat Generalny RP w Kurytybie.

Zdjęcia: Natasza Styczyńska, Marta Foryś

Дата опублікації: 10.04.2014