Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodzony na wystawie w Moskwie

Wynalazek "Biologiczna metoda ograniczania rozwoju bakterii nitkowatych w osadzie czynnym w oczyszczalniach ścieków" (w skrócie "Wrotki w oczyszczalniach ścieków"), opracowany przez naukowców z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ, został nagrodzony złotym medalem podczas XVII Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES, który odbywał się w dniach od 1 do 4 kwietnia br.

Technologia opracowana dr. hab. Janusza Fydę, dr Edytę Fiałkowską,
dr Agnieszkę Pajdak-Stós, Wioletę Kocerbę-Sorokę i Mateusza Sobczyka
to przyjazna środowisku, biologiczna metoda ograniczania niekontrolowanego namnażania się bakterii nitkowatych uczestniczących w procesie oczyszczania ścieków. Ich nadmierny wzrost powoduje tzw. puchnięcie osadu czynnego, które stanowi jeden z najpoważniejszych problemów eksploatacyjnych oczyszczalni ścieków. Metoda wykorzystuje naturalnie występujące w osadzie czynnym mikroskopijne organizmy - wrotki, które poprzez zjadanie bakterii ograniczają ten problem. Nagrodzony wynalazek obejmuje zarówno sposób masowej hodowli wrotków, jak i metodę ich zastosowania w procesie redukcji osadu czynnego. Wynalazek może być zastosowany w różnych oczyszczalniach ścieków, także takich, w których wrotki wcześniej nie występowały.

Jak zaznacza kierownik projektu, dr hab. Janusz Fyda, „badania mają ogromne znaczenie praktyczne, po­nieważ są odpowiedzią na potrzeby oczyszczalni i dają im nową, alternatywną do obecnie stosowanych metod chemicznych, metodę zwalczania bakterii nitkowatych".

Wynalazek został objęty ochroną patentową. Obecnie CITTRU (Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu) poszukuje partnerów zainteresowanych jego praktycznym wykorzystaniem w oczyszczalniach ścieków.

Popularnonaukowy tekst o badaniach można znaleźć w „Projektorze Jagiellońskim":
www.projektor.cittru.uj.edu.pl/documents/5549799/7069521/07.pdf

na zdjęciu: wrotek zjadający bakterie nitkowate (fot. A. Pajdak-Stós)

Дата опублікації: 10.04.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту