Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Nagroda Historyczna Polityki 2014 dla prof. Ireny Paczyńskiej

Z przyjemnością informujemy, że Jury Nagród Historycznych Polityki 2014 przyznało nagrodę prof. Irenie Paczyńskiej za znakomite edytorsko opracowanie książki Grypsy z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego w kategorii wydawnictw źródłowych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"To bardzo niezwykłe wydawnictwo źródłowe. Opracowanie materiałów jest znakomite, częściowo we wstępie, a w jeszcze większej mierze w pieczołowicie sporządzonych przypisach, wyjaśniających wszystko, co dawało się wyjaśnić.

Autorzy grypsów mieli bardzo różne biografie. Cyrankiewicz był w latach 30. czołowym działaczem młodej generacji w PPS i od 1939 r. przewodził socjalistycznej konspiracji w Krakowie. Kłodziński był przed wojną studentem medycyny, a w pierwszych latach wojny działał w organizacjach opiekuńczych, szczególnie zajmujących się więźniami. O późniejszych losach Cyrankiewicza nie trzeba pisać, bo są powszechnie znane. Kłodziński został lekarzem i działaczem społecznym. Współpracował ze swoim szwagrem, znakomitym badaczem konsekwencji przeżyć obozowych w psychice więźniów, prof. Antonim Kępińskim.

Grypsy zawierają wiele informacji o poszczególnych wydarzeniach, o składzie narodowościowym i liczbie więźniów, o metodach wyniszczania ludzi przez gazowanie, zabijanie zastrzykami fenolu, rozstrzeliwanie, eksperymenty medyczne, ciężkie warunki pracy i egzystencji. Obejmują okres od września 1942 r. do stycznia 1945 r. Jest to też zbiór informacji o tajnych działaniach więźniów oświęcimskich oraz sposobach utrzymywania przez nich łączności z polskim podziemiem poza obozem" - czytamy w uzasadnieniu prof. Jerzego Holzera.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Дата опублікації: 15.05.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту