Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Konferencja na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie

W dniach 5-6 czerwca 2014, we Frankfurcie nad Menem odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Uniwersytet i miasto", organizowana co dwa lata przez Uniwersytet w Toronto i Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Tym razem, w ramach obchodów 100-lecia swego istnienia, Uniwersytet Goethego zaprosił 10 uniwersytetów partnerskich: z Toronto, Birmingham, Tel Awiwu, Osaki, Wilna, Uniwersytet Karola z Pragi, Uniwersytet Pensylwanii z Filadelfii, Uniwersytet Fudai z Szanghaju, ENS Lyon i Uniwersytet Jagielloński, reprezentowany przez prof. dra hab. Andrzeja Manię, prorektora ds. dydaktyki, oraz dr Marię Kantor z Działu Współpracy Międzynarodowej.

W konferencji „Uniwersytet i miasto" uczestniczyło ponad 50 osób, wśród nich przedstawiciele władz miejskich (Kraków reprezentowała wiceprezydent Magdalena Sroka) oraz władz i działów współpracy międzynarodowej zaproszonych uczelni, profesorzy, studenci i przedstawiciele różnych stowarzyszeń czy agencji edukacyjnych. Dwudniowy program konferencji wypełniły sesje panelowe, dyskusje oraz prezentacje zaproszonych uniwersytetów.

Poszczególne sesje poświęcone były następującym tematom: sfera polityczna, sfera ekonomiczna, czyj uniwersytet? czyje miasto? zaangażowanie społeczne, synergie, współpraca a współzawodnictwo, porozumienia o współpracy między uczelniami i miastami. W ostatniej sesji podsumowującej główny temat konferencji jednym z panelistów był prof. A. Mania.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie Prorektor A. Mania wręczył Prezydentowi Uniwersytetu Goethego prof. Wernerowi Müllerowi-Esterlowi adres gratulacyjny i Medal Jubileuszu 650-lecia UJ.

M. Kantor