Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

„Corpus academicum Cracoviense 1364–1780" - projekt badawczy na Wydziale Historycznym UJ

Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie realizowany jest projekt badawczy pt. „Corpus academicum Cracoviense. Elektroniczna baza studentów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w okresie staropolskim 1364–1780".

Celem projektu jest stworzenie elektronicznej bazy z danymi biograficznymi studentów, absolwentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Krakowskiego z lat 1364–1780, tj. od pierwszej fundacji uczelni dokonanej przez Kazimierza Wielkiego do jej przekształcenia w Szkołę Główną Koronną. Baza zawierać będzie dane ok. 120 000 osób pochodzące z wybranych zespołów źródeł uniwersyteckich. Obok informacji podstawowych, jak imię, imię ojca (patronimik), nazwisko, miejsce pochodzenia, fakt immatrykulacji, udokumentowane zostaną m. in.: przebieg kariery uniwersyteckiej, pełnione urzędy i godności, dorobek naukowy. Każda informacja będzie opatrzona wskazówką bibliograficzną. Zespół historyków przebada pod tym kątem ponad 25 000 stron rękopisów archiwalnych i dziesiątki tysięcy stron drukowanych wydawnictw źródłowych i opracowań, a także ok. 460 średniowiecznych kodeksów rękopiśmiennych.

Po zakończeniu projektu baza danych zostanie udostępniona w internecie w kilku wersjach językowych. Docelowo ma się stać funkcjonalnym i nowoczesnym narzędziem do prac biograficznych i prozopograficznych nad społecznością najstarszego polskiego uniwersytetu – elitą intelektualną dawnej Polski. Zgromadzenie w jednym miejscu rozproszonych, trudno dostępnych i głównie rękopiśmiennych danych o karierach naukowych na Uniwersytecie oraz – w miarę dopływu informacji źródłowych – o funkcjonowaniu absolwentów w strukturach kościelnych, politycznych, administracji państwowej, w pozauniwersyteckich instytucjach oświatowych i kulturalnych, pozwoli podsumować i ocenić oddziaływanie Uniwersytetu Jagiellońskiego na kulturę narodową w okresie średniowiecza i epoce nowożytnej.

Projekt badawczy otrzymał finansowanie w ramach drugiej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – Moduł 1.1 w latach 2013-2018. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Instytutu Historii UJ. Trzon kilkunastoosobowego zespołu badawczego stanowią historycy z Oddziału Badań Dziejów UJ w Archiwum UJ i Instytutu Historii UJ: dr Marcin Baster, dr Anna Markiewicz, dr Dagmara Wójcik-Zega oraz dr Maciej Zdanek. W zespole współpracują badacze średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej, specjaliści w dziedzinie prozopografii, źródłoznawstwa, edytorstwa, nauki o rękopisach (kodykologii), historii filozofii i historii kultury intelektualnej. Od strony technicznej bazę danych zaprojektowali, wdrażają i będą rozwijać pracownicy naukowi Katedry Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie: dr inż. Rafał Stankiewicz i mgr inż. Piotr Wydrych.

Дата опублікації: 11.06.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту