Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

UJ największym beneficjentem konkursu Symfonia2

W konkursie Symfonia2 o finansowanie badań ubiegało się 59 naukowców. W ramach konkursu rozpatrywane były projekty badawcze, przeprowadzone przez współpracujące ze sobą zespoły naukowe i indywidualnych badaczy, które integrują teorie, perspektywy, techniki i narzędzia badawcze z dwóch lub więcej obszarów nauki. Finansowanie otrzymało sześcioro wybitnych naukowców, których badania wyróżniają się najwyższą jakością i odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się prof. Joanna Cichy oraz prof. Tadeusz Holak.

- Badania z pogranicza kilku dziedzin stanowią niezwykle ważny czynnik napędzający rozwój nauki. Dzięki współpracy specjalistów z różnych dyscyplin oraz wykorzystaniu różnorodnych metod i narzędzi badawczych można uzyskać zupełnie nową jakość i świeże spojrzenie na problemy naukowe - mówi prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

Projekt Rola antybakteryjnego białka chemeryny w patofizjologii naskórka kierowany przez prof. Joannę Cichy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii otrzymał 6 589 560,00 zł. Prof. Tadeusz Holak będzie natomiast prowadził warte 6 496 600,00 zł badania nad przejściowymi stanami białek w projektowaniu niskocząsteczkowych inhibitorów oddziaływań białko-białko. Projekt realizowany będzie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet Jagielloński otrzymał najwyższe dofinansowanie ze wszystkich jednostek (13 086 160,00 zł). Grantami nagrodzono też dwa projekty realizowane w Instytucie Chemii Organicznej PAN (8 494 480,00 zł) oraz po jednym w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (6 879 968,00 zł) i w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (6 mln zł).

Do konkursu były dopuszczone projekty badawcze, w których w okresie realizacji przewidziane jest stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy, dla przynajmniej dwóch osób ze stopniem doktora oraz zaangażowanie przynajmniej czterech doktorantów. W ramach konkursu można było także wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej, przy czym koszt pojedynczego aparatu badawczego nie może przekraczać 500 tys. zł dla nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, a w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce - 150 tys. zł. Projekty mogą trwać od 3 do 5 lat.

Дата опублікації: 30.07.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały