Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

45 lat Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej UJ

Już po raz 45. młodzi ludzie z całego świata przyjechali do Krakowa, by poznać polską kulturę. Przez kilka tygodni uczniowie i studenci uczestniczyli w intensywnym kursie języka polskiego, a także brali udział w licznych konkursach, zabawach oraz warsztatach, promujących polskie tradycje i obyczaje.

Uroczyste otwarcie

4 lipca 2014 roku w rozbrzmiewającej dźwiękami rozmaitych języków auli Collegium Novum odbyła się uroczysta inauguracja Szkoły. W tym roku jej honorowym patronem została małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska, której list przeczytał po przywitaniu gości dyrektor Szkoły, dr hab. Piotr Horbatowski. Wśród uczestników tegorocznej edycji najliczniejszą grupę stanowią Amerykanie, nie brakuje jednak gości z innych krajów: Ukrainy, Rosji, Słowacji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Serbii czy Izraela. Otwarcie uświetnił wykład koreańskiej tłumaczki, Estery Czoj, poświęcony m.in. obecności literatury polskiej w kulturze Korei Południowej.

„Polski nie musi być trudny"

Mimo iż kurs odbywa się w wakacje, nauka jest niezwykle intensywna – od 3 do 6 godzin dziennie. Dodatkowo pod okiem doświadczonych koordynatorów, wykładowców i nauczycieli prowadzonych jest wiele zajęć z zakresu kultury, historii, sztuki czy gramatyki. Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu ze znajomości języka polskiego, który akceptowany jest przez wiele uczelni i za który studenci mogą otrzymać punkty kredytowe. Dodatkowo Szkoła prowadzi kurs przygotowawczy do Państwowych Egzaminów Certyfikatowych z Języka Polskiego jako Obcego.

Wigilia w lipcu

W ramach szkoły organizowanych jest wiele interesujących imprez oraz wydarzeń, które ułatwiają zagranicznym gościom zanurzenie się w polskiej kulturze. Są to na przykład lekcje tańca, jak krakowiak czy polonez. W krakowskim zoo zorganizowane zostało również ognisko, przy którym śpiewano tradycyjne (i te mniej tradycyjne) polskie piosenki przy akompaniamencie gitary. W kawiarni Domu Studenckiego „Piast" odbyły się także andrzejki, ze zwyczajowymi wróżbami: ustawianiem butów, rzucaniem skórki jabłka przez ramię i laniem wosku. Nie zabrakło tez uroczystej wigilii: uczniowie wspólnie przystroili choinkę i śpiewali kolędy.

Odkrywanie Krakowa

Ważnym aspektem Szkoły jest popularyzowanie Krakowa i okolic. W każdą edycję włączona jest zatem gra miejska. Z racji kapryśnej pogody w tym roku nie mogła się ona odbyć w plenerze, lecz to nie przeszkodziło gościom w dobrej zabawie. W zabytkowych wnętrzach Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie przy ul. Grodzkiej 64 osiem grup konkurowało ze sobą w atmosferze przyjacielskiej rywalizacji. Zadania polegały m.in. na odczytaniu z podziałem na role wiersza „Na straganie" Jana Brzechwy, ułożeniu przestrzeni miejskiej z elementów, które należało wcześniej odpowiednio nazwać, a także odgadywaniu lokalnych przysmaków
na podstawie smaku.

zdjęcia: Karolina Malinowska

Opracowano na podstawie specjalnego wydania Pisma Studentów WUJ.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту