Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla uniwersyteckich naukowców

Ogłoszono laureatów nagród Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie, wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawa nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną za rok 2013. Wyróżniono 44 wybitnych naukowców i dwa zespoły naukowe.

Za „wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki" Nagrodą Prezesa Rady Ministrów uhonorowani zostali m.in.:

• dr hab. Krzysztof Bielawski z Instytut Filologii Klasycznej Wydziału Filologicznego UJ za pracę "Teksty poetyckie greckich fragmentów muzycznych. Komentarz filologiczny".
    Zainteresowania naukowe dr. hab. Krzysztofa Bielawskiego obejmują piśmiennictwo wczesnochrześcijańskie i patrystykę oraz dzieje religii greckiej, a zwłaszcza kultów misteryjnych, dramat klasyczny i leksykografię. Z całkowitą swobodą porusza się po różnych epokach, od archaicznej po bizantyńską Grecję. Jest kulturoznawcą - antropologiem o interdyscyplinarnych kompetencjach. W swoich niezwykle licznych i cennych naukowo publikacjach podejmuje polemiki ze światowymi autorytetami, stawia własne, dobrze uzasadnione hipotezy, czasem proponuje oryginalne rozwiązania. Dr hab. K. Bielawski posiada też liczne zasługi na polu popularyzacji nauki.
  • dr hab. Wojciech Drelicharz z Instytutu Historii Wydziału Historycznego UJ
    za pracę "Idea zjednoczonego królestwa w średniowiecznym dziejopisarstwie polskim".
    Rozprawa habilitacyjna dr. hab. Wojciecha Drelicharza stanowi kompendium polskiego dziejopisarstwa ukazanego na szerszym tle historiografii średniowiecznej. Przynosi krytyczne i kreatywne spostrzeżenia dotyczące dotychczasowych badań i formułuje, nie zawsze dobrze uzasadnione tezy i przypuszczenia, prowokujące do dalszej dyskusji. Ukazuje środowisko intelektualne Krakowa, poczynając od czasów Wincentego Kadłubka. Wykorzystuje dorobek wielu nauk pomocniczych historyków średniowiecznych i współczesnych.

Za wyróżnione rozprawy doktorskie nagrodzona została m.in.: dr Paulina Małochleb (współpracująca z Katedrą Krytyki Współczesnej UJ absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki UJ) za rozprawę doktorską "Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w literaturze polskiej po 1956 roku w perspektywie polityki pamięci".

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

Дата опублікації: 04.08.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka