Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Dwaj absolwenci UJ stworzyli niezwykły serwis internetowy

Popularyzacja nauki to obowiązek naukowców. Ten, niedoceniany często, rodzaj aktywności podejmowanej przez wielu badaczy realizuje się niestety zazwyczaj poza placówkami naukowymi, choć powinien stanowić uzupełnienie i wzbogacenie pracy w nich. Jedną z najważniejszych gałęzi popularyzacji nauki jest literatura popularnonaukowa. W Polsce powoli zdobywa ona swoje miejsce na księgarnianych i bibliotecznych półkach. Brak jednak narzędzi rekomendujących dobre książki, zwłaszcza młodym czytelnikom.

Po co są "Mądre Książki"?

- Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim nauczyły nas miłości do książek, a pojawienie się na świecie naszych dzieci pokazało nam, jak trudno zorientować się w gąszczu literatury popularnonaukowej, by znaleźć coś odpowiedniego dla małych odkrywców, pomóc im poznać świat i obudzić w nich pasje i talenty, które zaowocują w przyszłości - mówi dr Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii UJ, współtwórca i redaktor naczelny serwisu madreksiazki.org.

- Cele jakie postawiliśmy przed sobą tworząc ten projekt są ambitne - wyjaśnia Leszek Szumlas, absolwent Instytutu Archeologii UJ, przedsiębiorca, współtwórca i wydawca serwisu. - Należy do nich upowszechnienie wiedzy o rzetelnych publikacjach popularnonaukowych i ułatwienie dostępu do literatury popularnonaukowej. Nowoczesna i atrakcyjna forma ma także działać pozytywnie na młodych ludzi i zachęcać ich do czytania takiej literatury. Szczególnie ważną intencją naszych działań jest również zachęcanie naukowców do tworzenia publikacji popularnonaukowych i wspieranie ich w tym dziele. To ich rola w popularyzowaniu wiedzy naukowej jest przecież kluczowa i to na ich barkach ten obowiązek, ale i ta przyjemność, spoczywa - dodaje.

Co znajdziemy na stronie?

Serwis ma być w zamierzeniu autorów doskonałym narzędziem w rękach rodziców i nauczycieli oraz wszystkich osób poszukujących informacji na temat tego typu publikacji. Znaleźć w nim można pozycje dotyczące wybranej tematyki, dostosowane do wieku czytelnika. Każdy poszukiwacz wiedzy uzyska jasną informacje na temat zawartości książki i jej wartości merytorycznej oraz edytorskiej.

- Warto nadmienić, że "Mądre książki" to serwis założony i prowadzony nie tylko przez pasjonatów popularyzacji nauki, ale także pracowników wyższych uczelni, naukowców i doświadczonych fachowców branży nowych technologii od lat kreujących projekty edukacyjne i popularyzatorskie na wysokim poziomie. Wierzymy, że opracowywane przez liczne grono naszych redaktorów recenzje pomogą rozpoznać te pozycje popularnonaukowe, które warte są przeczytania i polecania zwłaszcza najmłodszym czytelnikom - mówi Leszek Szumlas.

Duży nacisk na media społecznościowe

Główną cześć serwisu stanowią opisy i recenzje książek z różnych dziedzin, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. Oceny książek, które można będzie znaleźć w serwisie, pomogą rodzicom zainteresować dzieci wartościową lekturą, nauczycielom ułatwią pracę i wskażą ciekawe materiały pomocnicze, a wszystkim zainteresowanym pomogą wzbogacić wiedzę o wybranej dziedzinie nauki. Autorzy serwisu kładą także duży nacisk na komunikację. Profile na Twitterze oraz Facebooku rozwijają się dynamicznie, stanowiąc unikalny w polskich warunkach, przykład wykorzystywania mediów społecznościowych do popularyzacji nauki i skupiania jej pasjonatów.

- Już wkrótce, dzięki wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, będziemy także prowadzić szkolenia dla nauczycieli i naukowców. Przygotowujemy także serię spotkań z młodzieżą, których celem będzie pokazanie, że literatura popularnonaukowa jest fascynująca i warto po nią sięgać, bo może być początkiem życiowej przygody i wielkiej kariery - mówi dr Piotr Kołodziejczyk.

Дата опублікації: 23.09.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту