Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Mamy już połowę synchrotronu

Tunel pierścienia synchrotronu, który powstaje na Kampusie 600-lecia odnowienia UJ, wypełnia się powoli 6-tonowymi elektromagnesami, z których powstanie synchrotron. Obecnie na betonowych podporach w tunelu zostało umocowanych już sześć magnesów. Docelowo będzie ich dwanaście.

Aktualnie zespół fizyków i inżynierów z Solaris wykonuje próby połączeń elektrycznych i pomiary odkształcenia magnesu. Jarzmo każdego magnesu składa się z dwóch części, pomiędzy którymi będzie umieszczona komora próżniowa, w której będzie biegła wiązka elektronowa. Obecnie magnesy są rozkładane na połowy, badane jest ugięcie jarzma pod własnym ciężarem oraz wykonujemy także próby instalacji komory próżniowej – mówi Robert Nietubyć – specjalista ds. magnesów w zespole Solaris. To standardowa procedura, która służy temu, aby wiązka elektronów przechodziła dokładnie przez oś magnesu, a jest to ważne dla osiągnięcia założonych parametrów emitowanego promieniowania rentgenowskiego.

Magnesy wykonywane są w pionierskiej technologii opracowanej w ośrodku synchrotronowym Max IV Laboratory działającym przy Uniwersytecie w Lund w Szwecji i udostępnionej SOLARIS dzięki bezprecedensowej współpracy pomiędzy ośrodkami. Innowacyjność konstrukcji magnesów polega na zintegrowaniu tradycyjnej sekwencji 25 pojedynczych elektromagnesów w jednym bloku żelaza. Takie rewolucyjne, niezwykle wymagające technologicznie rozwiązanie, zdecydowanie poprawia dokładność i stabilność konstrukcji, pozwalając jednocześnie na istotną poprawę natężenia i kolimacji emitowanego promieniowania przy jednoczesnym zmniejszeniu  rozmiarów całego urządzenia, co redukuje istotnie koszty budowy i użytkowania.

17 i 18 października zapraszamy na Dni otwarte synchrotronu SOLARIS i warsztaty projektu CENILS (ul. Czerwone Maki 98).

Дата опублікації: 13.10.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka