Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Otwarto 3. edycję "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych"

Cykl "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych" w roku akademickim 2014/2015 zainaugurował 14 października Ji-in Hong, ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce. Dyplomata swoją wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął od wygłoszenia wykładu The Situation in Northeast Asia and Korea's Foreign Policy. Spotkanie, zorganizowane w auli Collegium Novum, otworzył dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztof Kościelniak.

Pierwszą część wystąpienia Ji-in Honga stanowiło syntetyczne wprowadzenie w złożone relacje geopolityczne między państwami Azji Północno-Wschodniej. Dyplomata omówił m.in. takie kwestie, jak aktualne kierunki rozwoju oraz charakterystyczne cechy polityki krajów należących do tego regionu oraz wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi z nich. Następnie skrótowo przedstawił liczącą 4347 lat historię Korei. Na tle wspólnych dziejów zarysował trudną sytuację polityczną państw Półwyspu Koreańskiego oraz podkreślił rolę i znaczenie podejmowanych przez Koreę Południową wysiłków zmierzających do budowania partnerskich relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu. Najistotniejszym punktem tej części wykładu było wskazanie działań mających na celu doprowadzenie do zjednoczenia obu Korei. Ambasador Ji-in Hong odwołał się w tym miejscu do analogicznych problemów w historii Europy. Jako przykład podał proces zjednoczenia Niemiec.

W ostatniej części wykładu Ji-in Hong zaakcentował duże znaczenie strategiczne relacji polsko-koreańskich, które jego zdaniem doskonale się rozwijają w sferze polityki, gospodarki, wymiany naukowej i kulturalnej. Spotkanie w auli Collegium Novum zakończyła ożywiona dyskusja na temat aktualnej sytuacji politycznej na Półwyspie Koreańskim oraz kierunków dalszej współpracy pomiędzy naszym krajem a Koreą Południową.

Po wykładzie ambasadora Ji-in Honga przyjął w swoim gabinecie rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W spotkaniu uczestniczyli również Hyun Joon Kim, dyrektor Koreańskiego Centrum Kultury w Warszawie, Shik Kim, I sekretarz ambasady Korei, prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. Adam Jelonek, kierownik Katedry Azji Wschodniej i Południowej, oraz dr Michał Lubina, koordynator pracy modułu koreańskiego utworzonego w ramach studiów azjatyckich w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W rozmowach zwrócono szczególną uwagę na konieczność rozszerzania współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami koreańskimi. Dyskutowano także nad możliwościami dalszego rozwoju studiów nad Półwyspem Koreańskim w IBiDW UJ.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Дата опублікації: 15.10.2014