Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Uniwersytet Jagielloński rozwija współpracę z branżą IT

Siedziba Instytutu Filologii Angielskiej UJ przy ul. Łojasiewicza 4

W lipcu 2013 roku Motorola Solutions Polska (MSP) i Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (IFA UJ) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wzajemnej wymiany doświadczeń oraz wiedzy merytoryczno-dydaktycznej, która posłuży lepszemu przygotowaniu absolwentów UJ do podejmowania pracy na rynkach nowoczesnych technologii. W wyniku tych działań powstała jedyna w kraju ścieżka prorozwojowa dla studentów studiów anglistycznych. Ma ona charakter wieloetapowy.

Najpierw studenci uczestniczyli w zajęciach z tworzenia dokumentacji technicznej (technical writing) prowadzonych przez wykładowców z IFA UJ. Następnie kurs był kontynuowany przez pracowników Motoroli, która na potrzeby zajęć użyczyła nieodpłatnie sale laboratoryjne, sprzęt komputerowy i specjalnie pozyskane w tym celu oprogramowanie MadCap. Kolejnym elementem ścieżki prozawodowej była rekrutacja na roczny, pełnopłatny staż ofertowany przez MSP. Przez wieloetapowy proces rekrutacji przebrnęło dwóch studentów IFA UJ. Wkrótce planowane jest ich pełne zatrudnienie.

- Dzięki sprawnej komunikacji byliśmy w stanie opracować wspólnie odpowiednio skrojony program, który wpisuje się w ramy nowoczesnej filologii. Jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani podjętą współpracą. Nie tylko zrealizowaliśmy założone przez nas cele, ale również zaangażowanie studentów zaowocowało pulą korzyści dla obu stron. Wyrażamy nadzieję, że współpraca z Instytutem Filologii Angielskiej będzie kontynuowana, dzięki czemu technical writing na stałe zagości w powszechnej świadomości środowiska akademickiego, a model działalności oparty na styku biznesu i uniwersytetu przyczyni się do poprawy jakości kształcenia i tym samym gotowości absolwentów do podjęcia pracy na rynkach IT - mówi Tomasz Poznański z Motorola Solutions Polska.

W tym roku akademickim współpraca rozpoczęta w lipcu 2013 roku będzie kontynuowana w podobnej formie. Poszerzą ją szkolenia dla przedstawicieli Motoroli oraz innych instytucji partnerskich zajmujących się technologią informacyjną. Oferta obejmuje trzy sześciogodzinne moduły prowadzone przez pracowników IFA UJ - dr. Andrzeja Kurtykę, dr. Jana Rybickiego i dr. Michała Choińskiego, autora nowatorskich szkoleń.

Motorola Solutions Polska to nie jedyna firma z branży IT (ang. Information technology), z którą współpracuje Uniwersytet Jagielloński. W poniedziałek 20 października 2014 roku zostanie podpisany list intencyjny z Laboratorium Komputerowym IBM. Uczestnictwo praktykach prowadzonych przez specjalistów pozwoli studentom nie tylko zdobyć cenne doświadczenia z wykorzystania technologii IT, ale też zbudować sobie realny obraz przyszłej pracy zawodowej i zdefiniować cele na przyszłość.

Дата опублікації: 17.10.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały