Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Nagroda im. Jana Długosza dla prof. Grzegorza Niziołka

23 października, podczas uroczystości w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, po raz 17. przyznana została Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną. Jej tegorocznym laureatem został prof. Grzegorz Niziołek z Wydziału Polonistyki UJ, autor książki „Polski teatr Zagłady", która ukazała się nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Konkurs – organizowany przez Targi w Krakowie – ma na celu popularyzację i nagradzanie dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój nauki i kultury.

Nagrodę wręczyli autorowi podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska i wiceprezes Paweł Nikliński. Prof. Niziołek otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł - ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Statuetkami nagrodzone zostały także Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
i Wydawnictwo Krytyki Politycznej, które opublikowały książkę.

W tym roku jury w składzie: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, prof. Jerzy Wyrozumski nominowało 10 publikacji spośród 47 zgłoszeń.

Prof. Ryszard Nycz, uzasadniając tegoroczny wybór jury, podkreślił, że książka prof. Niziołka otwiera przestrzeń otwartego sporu - pozbawioną dogmatów, urazów i kompleksów - o tym, co dziś i jutro najważniejsze dla jednostek i dla zbiorowości.

Konkurs o nagrodę im. Jana Długosza, który ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki wydane w poprzednim roku kalendarzowym, jest organizowany od 1998 r. Nagrodę otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński, prof. Hanna Świda-Ziemba. Konkurs jest jedyną inicjatywą w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce, jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

Grzegorz Niziołek jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zajmuje się polskim teatrem współczesnym, tradycją romantyczną w teatrze i najnowszymi zjawiskami artystycznymi w teatrze polskim i europejskim. napisał książki: "Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy" i "Warlikowski. Extra ecclesiam". Jest także autorem monografii poświęconej dramatycznej twórczości Tadeusza Różewicza: "Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Różewicza". Wspólnie z Tadeuszem Kornasiem wydał antologię "Dziady. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego".

Дата опублікації: 24.10.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту