Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uniwersytet Jagielloński na wysokim miejscu w nowym rankingu

28 października 2014 r. U.S. News and World Report, czołowa amerykańska instytucja publikująca rankingi i analizy edukacyjne, ogłosiła listę najlepszych uniwersytetów na świecie "2015 Best Global Universities".

Ogólna lista rankingowa obejmuje 500 uniwersytetów z 49 krajów. Publikacja zawiera również cztery regionalne rankingi uczelni z Azji, Australii i Nowej Zelandii, Europy oraz Ameryki Łacińskiej, a także inne, bardziej szczegółowe analizy.

Trzy pierwsze miejsca na świecie zajęły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych: Uniwersytet Harvarda, Instytut Technologiczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. 134 spośród 500 najlepszych uczelni znajduje się w tym kraju. Kolejne miejsca zajęły Niemcy z 42 uczelniami, Wielka Brytania z 38 i Chiny z 27. Najwyższe pozycje w europejskim rankingu przypadły kolejno Uniwersytetowi w Oxfordzie, Uniwersytetowi w Cambridge oraz Imperial College London.

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z dwóch polskich uczelni, które znalazły się na tej prestiżowej liście. Najstarsza uczelnia w Polsce zajęła 288. miejsce na świecie i 123. miejsce w Europie, plasując się tuż za Uniwersytetem Warszawskim, który zajął odpowiednio 280. i 121. miejsce. Dokładne dane dostępne są na oficjalnej stronie rankingu.

Metodologia rankingu Best Global Universities bierze pod uwagę m.in. wskaźniki określające globalną i lokalną reputację uczelni, ich dokonania badawcze w oparciu o dane bibliometryczne oraz wskaźniki dotyczące ich absolwentów. Analiza opiera się na danych Thomson Reuters InCites.

Lista na rok 2015 jest pierwszą globalną ewaluacją instytucji akademickich opublikowaną przez U.S. News and World Report. Do tej pory instytucja ta zajmowała się tworzeniem rankingów uczelni amerykańskich, w czym posiada 30-letnie doświadczenie. Lista stworzona została pod kierunkiem Roberta Morse'a – jednego z największych światowych autorytetów w dziedzinie ewaluacji szkolnictwa wyższego.