Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uniwersytety Młodych Wynalazców i Akademickie Centra Kreatywności powstaną na UJ

W programie Uniwersytety Młodych Wynalazców komisja konkursowa wyłoniła 40 projektów. Dwa z nich będą realizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to "Metabolizm komórki a czynniki toksyczne" zgłoszony przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz "Pozytywne miejsca pamięci europejskich" zaproponowany przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Każdy z nich skorzysta z maksymalnie 50 tys. zł dofinansowania na realizację przedsięwzięć badawczych. Będą one prowadzone wspólnie ze szkołami i ich uczniami.

W drugim z rozstrzygniętych programów wyłoniono dziewięć Akademickich Centrów Kreatywności, które powstaną na ośmiu uczelniach w kraju. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ośrodki będą pracowały na Wydziale Polonistyki oraz Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Do każdego takiego centrum trafi do 250 tys. zł. ACK mają stać się placówkami, które wzorcowo kształcą nauczycieli w oparciu o najnowsze metody dydaktyki i technologii. Te metody zostaną sprawdzone w tzw. szkołach ćwiczeń (przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych), w których studenci będą odbywali praktyki.

Obydwa programy finansowane są z programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i potrwają do listopada 2015 roku.

Дата опублікації: 20.11.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały