Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Protest odrzucony. Warbud wybuduje Szpital Uniwersytecki

29 października br. Spotkanie poświęcone aktualnemu stanowi zaawansowania realizacji inwestycji pn. "Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu" (Fot. Anna Wojnar)

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), po rozpoznaniu odwołania konsorcjum firm Budimex SA oraz Inso sistemi per le infrastrutture sociali S.p.A., w całości oddaliła odwołanie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. W odwołaniu sformułowano 19 zarzutów, z czego dwa miały charakter formalnoprawny, a pozostałe techniczny. Podniesiono m.in. niezgodność oferty z treścią Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) oraz powszechnie obowiązującymi przepisami, a także niezgodności w zakresie rozwiązań aparatury medycznej. Termin rozprawy był dwukrotnie przekładany przez KIO. Pierwotnie został wyznaczony na 20 listopada, następnie na 21 listopada. Ostatecznie rozprawa odbyła się 28 listopada. Z uwagi na znaczny stopień szczegółowości zarzutów sprawa była rozpatrywana przez KIO jeszcze w dniach 4 i 9 grudnia. W trakcie rozpraw odwołujący wycofał siedem zarzutów. W zakresie pozostałych 12 zarzutów UJ CM wykazywał brak trafności argumentacji odwołującego.

Przypomnijmy, że 29 października br. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum dokonał wyboru oferty konsorcjum firm Warbud SA, Vamed Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG oraz Porr (Polska) SA jako najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na realizację największej szpitalnej inwestycji w zakresie ochrony zdrowia w kraju. Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego powinna zakończyć się w kwietniu 2019 roku. Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi ponad 1,2 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze będą pochodzić ze środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks budynków ma mieć 109 685 m kw. powierzchni użytkowej. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, poradnie specjalistyczne oraz część dydaktyczno-administracyjna. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczna (przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej), lecznicza (w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego), dydaktyczna (służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej) i naukowa (pozwalającą na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu).

Дата опублікації: 16.12.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały