Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Rektor UJ z wizytą w Chinach

Od 6 do 9 grudnia 2014 roku rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak gościł w Chinach. Pierwszym punktem programu była wizyta w ambasadzie RP w Pekinie. Podczas spotkania z ambasadorem Tadeuszem Chomickim, w towarzystwie kierownika Katedry Azji Wschodniej i Południowej w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu prof. Adama W. Jelonka, omówiono m.in. możliwości wymiany pracowników naukowych i studentów między chińskimi i polskimi uczelniami.

Następnie prof. Wojciech Nowak udał się do Xiamen, gdzie uczestniczył w ogólnoświatowej konferencji Instytutów Konfucjusza. Towarzyszyli mu także ks. prof. Krzysztof Kościelniak, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, prof. Adam W. Jelonek, dr Joanna Wardęga, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie oraz Sun Zhongli, wicedyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Podczas obrad rektorzy i kanclerze z kilkudziesięciu uczelni debatowali nad możliwościami wykorzystywania instytutów do tworzenia sieci naukowych, współpracą między chińskimi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi, a także rozwojem systemu stypendiów językowych i doktoranckich.

Po zakończeniu konferencji ogólnoświatowej część delegacji uczestniczyła w dorocznym, roboczym spotkaniu Instytutów Konfucjusza związanych z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (Beiwai), kluczową chińską uczelnią kształcącą w zakresie języków obcych. Uniwersytet Jagielloński jest jedną z 21 uczelni, które współpracują z Beiwai.

Na świecie działa już 475 Instytutów Konfucjusza, które zajmują się promocją chińskiego języka i kultury. Od 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim działa pierwsza tego typu instytucja w Polsce.

Дата опублікації: 16.12.2014
опубліковано: Łukasz Wspaniały