Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

WSMiP UJ liderem międzynarodowego konsorcjum naukowego

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Fot. Anna Wojnar)

Wchodzący w skład Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ został liderem międzynarodowego konsorcjum, realizującego projekt badawczy Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania europeizacji w Europie Wschodniej i Kaukazie. W pracach uczestniczy jeszcze pięć uczelni partnerskich: Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie, Państwowy Uniwersytet w Erywaniu, Państwowy Uniwersytet im. Iwane Dżawachiszwili w Tbilisi, Mołdawski Uniwersytet Państwowy oraz Kijowski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

W ramach projektu tworzona jest sieć badawcza ekspertów i naukowców, którzy prowadzą badania poświęcone procesowi europeizacji oraz sytuacji geopolitycznej w regionie Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji społeczno-politycznej oraz zmian prawnych i kulturowych w poszczególnych państwach. Niezwykle istotną częścią projektu jest analiza trwającego konfliktu we wschodniej Ukrainie i jego wpływu na poziom stabilności i bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Koordynatorem projektu i kierownikiem konsorcjum jest dr Piotr Bajor z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego UJ, natomiast ze strony niemieckiej projekt koordynuje dr Kamila Schöll-Mazurek z Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Finansowany jest przez Fundację Polsko-Niemiecką, Fundację Roberta Boscha i Fundację Bratniak.

Дата опублікації: 17.02.2015
опубліковано: Łukasz Wspaniały