Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

W Radiu Kraków o zaginionych dokumentach fundacyjnych UJ

Słój i resztki dębowych skrzyneczek, w których schowane były w czasie wojny dokumenty fundacyjne 1364 i 1400 r. (Fot. Grzegorz Zygier)

Radio Kraków nadało audycję Pożarte czy skradzione. Tajemnica krakowskiego skarbu. Jest to pięcioodcinkowy reportaż autorstwa redaktor Magdaleny Wadowskiej o tragicznym losie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego wystawionych przez Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę. W czasie II wojny światowej zostały one ukryte przed Niemcami w skrytce w podziemiach Collegium Novum. Po jej otwarciu w 1945 r. okazało się, że zniszczały. Reportaż przybliża słuchaczom okoliczności tych wydarzeń i przedstawia ich autorskie, niekiedy dyskusyjne interpretacje.

Wszystkie odcinki reportażu są dostępne na stronie internetowej Radia Kraków. Zachęcamy do ich wysłuchania.

Zagadnienia okoliczności ukrycia skarbów Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wojny z obawy przed ich kradzieżą przez niemieckiego okupanta i wywiezieniem do Rzeszy, lokalizacja przygotowanych skrytek i panujące w nich warunki, zaangażowane w tę akcję osoby, przyczyny zniszczenia oryginałów przywilejów, okoliczności otwarcia skrytek po wojnie w bardzo trudnych warunkach odbudowy i wrogiego nastawienia władz komunistycznych wobec Uniwersytetu, zachowana dokumentacja i ślady materialne są obecnie badane w ramach zainicjowanego w 2014 r. projektu naukowego, który realizują wspólnie Muzeum UJ i Archiwum UJ. Prezentacja tego przedsięwzięcia odbyła się w czerwcu ubiegłego roku podczas konferencji w Collegium Maius.

W druku w księdze pamiątkowej prof. Izabeli Skierskiej znajduje się poświęcony temu tematowi artykuł prof. Krzysztofa Ożoga i dr. Marcina Bastera Utrata dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie drugiej wojny światowej.

Дата опублікації: 17.02.2015
опубліковано: Łukasz Wspaniały