Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Synchrotron przykryty płytami

Zakończono przykrywanie synchrotronu betonowymi płytami. Wszystkich płyt jest blisko 180, a każda waży w zależności od wielkości oraz betonu z jakiego została wykonana, pomiędzy 3 a 5 ton. Sufit tunelu pierścienia synchrotronu przykrywają dwie warstwy takich płyt. Synchrotron jest zamykany, aby uzyskać osłonę radiologiczną przed promieniowaniem i umożliwić użytkownikom bezpieczną pracę w hali.

- Zakończona instalacja elementów synchrotronu oraz położenie wszystkich płyt przykrywających tunel pierścienia akumulacyjnego, pozwala nam rozpocząć kolejny, bardzo ważny proces jakim jest końcowe, precyzyjne pozycjonowanie elementów maszyny. Następnym krokiem będzie równoległe uruchamianie i testowanie poszczególnych podsystemów: wysokiej częstotliwości, chłodzenia, zasilania magnesów, diagnostyki, synchronizacji, sterowania - mówi Paweł Bulira, koordynator instalacji w synchrotronie.

Wszystko po to, aby w dalszej kolejności przystąpić już do testów z wiązką elektronów, czyli właściwego uruchomienia synchrotronu.

Materiał z układania płyt betonowych w synchrotronie wyemitowała na swojej antenie TVP Kraków.

Zdjęcia: Emilia Król

Дата опублікації: 13.04.2015