перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Promocja leksykonu „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Monografia została pomyślana jako przedsięwzięcie okolicznościowe, związane z jubileuszem 650-lecia założenia przez króla Kazimierza Wielkiego uniwersytetu w Krakowie. Powstała z inicjatywy władz Wydziału Prawa i Administracji UJ

6 maja w Librarii Collegium Maius UJ odbyła się promocja leksykonu „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego". Spotkanie poprowadził prof. Stanisław Waltoś.

Dwutomowe dzieło jest zbiorowym opracowaniem autorstwa pracowników Katedry Historii Prawa Polskiego i Archiwum UJ. Monografia została pomyślana jako przedsięwzięcie okolicznościowe, związane z jubileuszem 650-lecia założenia przez króla Kazimierza Wielkiego uniwersytetu w Krakowie. Powstała z inicjatywy i przy pełnym wsparciu merytorycznym, organizacyjnym i finansowym władz Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Dzieło jest wyjątkowym kompendium ze względu na swój rozległy zakres czasowy, bogatą podstawę materiałową i dążenie do zestawienia wszystkich, nie tylko najwybitniejszych i najbardziej znanych, wykładowców Wydziału z tytułem profesora. Dla średniowiecza podstawową przesłanką doboru osób było uzyskanie stopnia doktora prawa na Uniwersytecie Krakowskim i prowadzenie wykładów na  tutejszym Wydziale Prawa, dla okresu wczesnonowożytnego – fakt zasiadania na katedrach Wydziału Prawa, zaś dla czasów nowszych lista objęła wszystkich wykładowców mających status  samodzielnych pracowników nauki: profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych, tytularnych i honorowych, suplentów (substytutów) lub zastępców profesorów, docentów prywatnych i doktorów habilitowanych).

Tom 1 (lata 1364 - 1780) red. prof. Wacław Uruszczak

Tom 2 (lata 1780 - 2012) red. prof. Dorota Malec