перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Profesorowie Franciszek Ziejka i Jerzy Wyrozumski laureatami Medalu św. Krzysztofa

Od pięciu lat Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przyznaje Medale św. Krzysztofa. Placówka honoruje i wyróżnia nimi osoby, instytucje i firmy, które wspierają ją finansowo i organizacyjnie, służą doradztwem merytorycznym, by przekazywać naszym następcom niepowtarzalne dziedzictwo Krakowa. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 18 czerwca w sali Fontany Pałacu Krzysztofory.

Decyzją kapituły w V edycji Medalem św. Krzysztofa, w uznaniu zasług w długoletnim wspieraniu merytorycznym i naukowym Muzeum podczas realizacji wystaw i wydawnictw, a także wielu muzealnych sesji i debat naukowych, uhonorowany został prof. Jerzy Wyrozumski - wybitny uczony, historyk, mediewista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności.

W czwartek Medal św. Krzysztofa otrzymał również prof. Franciszek Ziejka. Kapituła uhonorowała nim wybitnego historyka literatury, rektora UJ w latach 1999-2005, a obecnie przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa za starania o przyznanie przez Komitet finansów umożliwiających odnowienie Pałacu Krzysztofory.

Trzecim wyróżnionym w tym roku przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa został Paweł Kubisztal, fotograf i dziennikarz, miłośnik Podgórza, inicjator działań na rzecz przeobrażania i unowocześniania tej dzielnicy.

Medal św. Krzysztofa przyznawany jest od pięciu lat. W każdej z poprzednich edycji jego laureatami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Andrzej Chwalba (2011), prof. Czesław Robotycki (2012), prof. Krzysztof Zamorski (2013) oraz prof. Aleksander Skotnicki (2014). Autorem medalu jest prof. Karol Badyna, artysta i rzeźbiarz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ