Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Ukazał się 151. numer miesięcznika „Alma Mater"

Listopadowe wydanie pisma rozpoczynają relacje z inauguracji roku akademickiego na Uczelni. O podsumowaniu tegorocznej rekrutacji oraz strategii Uniwersytetu wobec niżu demograficznego z prorektorem UJ ds. dydaktyki prof. Andrzejem Manią rozmawia Rita Pagacz-Moczarska.

Uwadze Czytelników polecamy reportaż Teresy Bętkowskiej z cyklu Smak życia poświęcony prof. Aleksemu Awdiejewowi. Uczony, artysta, mówi: – Rozśmieszyć człowieka znaczy przywrócić go do życia. Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze osobowości.

Nastroje panujące w Krakowie w pierwszych dniach drugiej wojny światowej, w oparciu o relacje prasowe z tamtych czasów, przypomina prof. Antoni Jackowski.

W numerze znalazły się także teksty poświęcone uroczystościom nadania doktoratów honoris causa UJ laureatowi Nagrody Nobla z fizyki prof. Frankowi Wilczkowi oraz prof. Wacławowi Szybalskiemu, uczonemu światowej sławy, kilkakrotnie zgłaszanemu do Nagrody Nobla, którego osiągnięcia stworzyły fundamenty współczesnej biologii molekularnej i biotechnologii.

Naukowe biografie prof.prof. Anny Drzewickiej, Andrzeja Zolla, Kazimierza Sowy, Mariana Stali zostały przypomniane w tekstach o jubileuszach Profesorów. Wiele ciekawych informacji, dotyczących nadciśnienia tętniczego, prezentowanych podczas XIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego można znaleźć w artykule prof. Danuty Czarneckiej oraz dr hab. Katarzyny Stolarz-Skrzypek.

W bieżącej edycji pisma nie zabrakło także tekstów poświęconych badaniom naukowym, relacjom z konferencji, recenzjom książek. Są też informacje o wystawach organizowanych w Muzeum UJ i Bibliotece Jagiellońskiej.

Wkrótce listopadowy numer dostępny będzie na stronie internetowej www.almamater.uj.edu.pl, natomiast pismo w wersji papierowej można otrzymać w redakcji przy ul. Piłsudskiego 8/1 w Krakowie.

Дата опублікації: 16.11.2012
опубліковано: Mariusz Kopiejka