Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Przyszli studenci odebrali indeksy na wymarzone studia

W XIX edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim wręczono 135 indeksów. Finaliści musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością historii najstarszej polskiej uczelni. Konkurs, jak co roku zorganizowała Fundacja dla UJ.

Gala finałowa, podczas której prorektor ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania wręczył indeksy wszystkim laureatom, odbyła się 14 kwietnia br. w Collegium Novum. W auli zasiedli m.in. prorektor ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis, były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, prodziekan Wydziału Historycznego prof. Stanisław Sroka, prezes zarządu Fundacji dla UJ Marek Szpunar, a także przedstawiciele sponsorów - Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego i PKO Banku Polskiego.

Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży historii krakowskiej Almae Matris oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Intencją organizatorów jest również stworzenie uczniom z małych miejscowości, jak i spoza granic Polski, możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główną nagrodą w konkursie są indeksy najstarszej polskiej uczelni.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o UJ został Jan Matan, który w październiku rozpocznie naukę na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji. Drugie miejsce przypadło Izabeli Sterczewskiej (archeologia), trzecie Natalii Szczypiorkowskiej (neofilologia, filologia orientalna lub sinologia), czwarte Szymonowi Wronie (kognitywistyka), a piąte Dominikowi Wichrowi (neofilologia lub filologia szwedzka).

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest przez Fundację dla UJ od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją, a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ.

Z każdą kolejną edycją jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom, od jednego w 1996 roku, po 135 w tegorocznej edycji.

Data publikacji: 15.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту