Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego

W obecności premier Ewy Kopacz, władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, Małopolski, Krakowa odbyło się wkopanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja powinna zakończyć się wiosną 2019 roku.

Po wielu latach starań władz Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum rusza budowa największej inwestycji szpitalnej w dziedzinie ochrony zdrowia w Polsce i jednej z większych w Europie. W środę 29 kwietnia w Krakowie-Prokocimiu symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego. Na uroczystość przybyli m.in. prorektorzy UJ prof. Andrzej Mania, prof. Piotr Laidler, prof. Jacek Popiel, prof. Maria-Jolanta Flis i prof. Stanisław Kistryn, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska, kwestor UJ Teresa Kapcia, wojewoda Jerzy Miller, marszałek Marek Sowa, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, małopolscy parlamentarzyści i kard. Stanisław Dziwisz. Gospodarz ceremonii prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej olbrzymiej inwestycji.

Perełka zdrowotna w kraju

- To inwestycja na miarę XXI wieku. To miejsce zapewni mieszkańcom nie tylko Krakowa, ale i całej Małopolski profesjonalną opiekę medyczną na najwyższym poziomie. To będzie szpital na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierają w tej chwili Hiszpanie czy Francuzi. Nie mamy się czego wstydzić w Europie - powiedziała prezes Rady Ministrów. Podkreśliła, że nowy szpital będzie pełnił także ważną rolę naukową i dydaktyczną, gdyż będą tu kształceni młodzi lekarze.

- Panie rektorze, znając pana od lat, jestem przekonana, że te pieniądze, które zostały wyasygnowane z budżetu państwa, są w dobrych rękach. Pan uczyni z tej inwestycji perełkę zdrowotną w kraju - dodała Ewa Kopacz.

Nowy szpital skonsoliduje rozproszoną bazę lokalową

Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przypomniał, że o potrzebie budowy nowego szpitala mówiono już 30 lat temu, a realizacja tego projektu przyczyni się do skonsolidowania rozproszonej bazy lokalowej w jeden obiekt.

- Poprzez wmurowanie kamienia węgielnego faktycznie rozpoczynamy proces budowy największej inwestycji szpitalnej w ochronie zdrowia w kraju. Jej efektem będzie nowoczesny akademicki ośrodek na miarę XXI wieku. Jestem głęboko przekonany, że realizacja tego projektu da ogromny impuls do dalszego rozwoju całej uniwersyteckiej medycynie - powiedział prof. Piotr Laidler.

Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi ponad 1,2 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze będą pochodzić ze środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Prace budowlane rozpoczną się pod koniec roku

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego powinna zakończyć się w kwietniu 2019 roku. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

- Obecnie jesteśmy na etapie projektowania obiektu. Pod koniec roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, bierzemy się za wykonawstwo [od redakcji - chodzi o tzw. pozwolenie zamienne, gdyż inwestor - UJ Collegium Medicum, posiada pozwolenie od roku 2011]. Realizacja tak skomplikowanych technicznie i logistycznie budynków wymaga dużego doświadczenia. Zapewniam, że zakończymy tę inwestycję na czas - powiedział Jerzy Werle, wiceprezes Zarządu Warbud SA.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks budynków ma mieć 109 685 m kw. powierzchni użytkowej. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, poradnie specjalistyczne oraz część dydaktyczno-administracyjna. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczna (przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej), lecznicza (w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego), dydaktyczna (służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej) i naukowa (pozwalającą na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu).

Inwestycja powstanie w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego w Krakowie na powierzchni ponad 15 ha i będzie stanowić dopełnienie koncepcji "Kampusu Medycznego UJ CM" w Prokocimiu, w ramach którego powstały już Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wraz Polsko-Amerykańskim Instytutem Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM, Wydział Farmaceutyczny UJ CM, Biblioteka Medyczna UJ CM i Domy Studenckie UJ CM.

Data publikacji: 29.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту